2 Януари, 2025

108 години от рождението на героя, спасил София през 1943 година

108 години от рождението на героя, спасил София през 1943 година

На 19 юли се навършват 108 години от рождението на кап. Димитър Списаревски – героя, спасил цяла София през 1943 г., като съзнателно жертва живота си заради хората.

Кап. Димитър Списаревки е роден на 19 юли 1916 г. в град Добрич, недалеч от мястото, на което днес е поставена негова паметна плоча.

През 1919 с Ньойския мирен договор родният му град Добрич е присъединен към Румъния. Семейството му отказва да живее под флага на друга държава освен България и затова се местят в Лом. За кратко живеят и в Белоградчик, а от 1932 заживяват в София.

Димитър е футболист на Левски в периода 1933-1935. След това завършва Националният военен университет „Васил Левски“ и постъпва като пилот. Обучава се за една година и в престижната изтребителна школа Вернойхен, Германия. През престоя си там си позволява да прояви голяма смелост – да набие един немски офицер, позволил си да нарече българите „туземци“. Списаревски е убеден патриот, ненавиждащ комунистите и безродниците.

През лятото на 1943 г. с още един български пилот е изпратен край Ламанша, където участва във въздушните учения и усвоява в бойни условия модерната тактика на германските летци. На 20 декември същата година капитан Списаревски е на смяна в летището в Божурище. По това време към София се е запътила американска ескадрила от 200 самолета. Срещу тях се изправят едва 36 самолета на родната авиация. На смелия капитан това е първият му боен полет. Сам, с безумно смела виртуозна маневра, измъквайки се от два американски изтребителя, той се насочва към един от противниковите бомбардировачи. С непрестанен огън прострелва, поврежда тежко и подпалва този бомбардировач, но в ожесточената си битка изразходва всички боеприпаси на бордовата картечница, а самолетът му е прострелян от британски изтребители.

Без патрони и с повреден самолет, той без колебание се насочва към водача на формацията. Димитър се врязва в него и го разцепва на две. Вследствие на лютата съпротива врагът е отблъснат, принуден е да хвърли бомбите си в полето и да се оттегли.

Със саможертвата си в небето над село Долни Пасарел Списаревски спасява мирните жители на столицата.

Посмъртно е произведен в чин „капитан“. За свалянето на един четиримоторен бомбардировач на летеца са признати три въздушни победи.

Единственият оцелял от този бомбардировач - подофицер Робърт Хенри Ренър, по-късно моли да се види с майката на Списаревски, за да й предаде своите медали и ордени в знак на дълбоко уважение пред подвига на нейния син.
Сподели:
Тъжен ден - залавят Апостола в Къкренското ханче

Тъжен ден - залавят Апостола в Къкренското ханче

От тогава са изминали 152 години, но трагичните събития през онзи драматичен декемврийски ден са останали святи за българите

20 години от едно от най-страшните природни бедствия в света

20 години от едно от най-страшните природни бедствия в света

Силно земетресение, последвано от цунами са отнели живота на 170 000 индонезийци, а други 1.7 млн. души са били разселени от четирите най-засегнати държави

Поклон пред идеолога на ВМОРО Даме Груев - 118 години от гибелта му

Поклон пред идеолога на ВМОРО Даме Груев - 118 години от гибелта му

В стихотворение, посветено на него Иван Вазов възкликва: „О, Македонио, ти губиш своя Левски, най-верния си син, най-силния си меч...”