Мицкоски: Евроинтеграцията се балканизира
Процесът на присъединяване към Европейския съюз беше балканизиран, вместо да се европеизираме, каза премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в новогодишно интервю.
Той подчерта, че никой политик от Брюксел или света не е казал „не “ когато се представят аргументите около конституционните промени. Той каза, че трябва да работим заедно с нашите европейски партньори, но приоритет е решаването на вътрешни задачи.
„Сега Хърватия казва, че Черна гора не може да затвори този клъстер поради това и това. България казва, че Сърбия не може по тези и онези причини. Всичко, което започна по времето, когато южната ни съседка непрекъснато ни блокираше и в НАТО, и в ЕС по двустранен въпрос, това беше въпросът с името и т.н., сега бавно, но сигурно се превърна в практика. Билатерализацията се превърна в инструмент, тоест вместо ние да станем европейци, европейците станаха балканци и това е най-големият проблем сега у нас. На практика процесът на преговори за присъединяване се балканизира.“
Според Мицкоски София не приема промени в конституцията с отложено действие.
Ние постоянно твърдим, че това предложение не противоречи на заключенията. Десетки хиляди наши съграждани в миналото и стотици хиляди македонци в България дори не могат да създадат неправителствена организация, как може да обясним това на нашите граждани тук, ако приемем промените. Имаме 14 решения на Съда по правата на човека в Страсбург, цитираме части от Лисабонската декларация, където е ясно какви са критериите за започване на преговори и т.н., каза Мицкоски.
Мицкоски е готов да се срещне с висши служители на София през 2025 г., да разговаря с тях навсякъде по тази тема и да разгледа всички възможности, защото, както посочи, е необходимо и двете страни да са съгласни. | БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: Близо батальон севернокорейци и руски десантчици е разбит в Курска област
"В сраженията вчера и днес край едно-единствено село, Махновка"
Дания разследва появата на 20 неидентифицирани дрона над свое пристанище
„На фона на опасения за сигурността, свързани с руските хибридни атаки и тоталната война на Москва срещу Украйна“
Финландецът Хаависто и датчанинът Сьоренсен са вероятните наследници на Лайчак по Косовския въпрос
Изборът ще бъде направен от Кая Калас, но трябва да бъде одобрен от страните-членки