26 Януари, 2026

80 000 души протестираха в подкрепа на Украйна в Прага

80 000 души протестираха в подкрепа на Украйна в Прага

"Доста хора се самоорганизират, за да извозят украинците. Чехия предостави помощ на Украйна, тя се изразява в различна екипировка и военно оборудване. Притеснението идва от действията на Русия. Чехия има злополучен опит с протестите на 1968-ма година. Бежанската вълна е посрещната със солидарност. Има много голяма украинска общност, която се притича на помощ на пристигащите, а 80 000 души излязоха на протест в Прага в подкрепа на Украйна". Това заяви Ася Методиева, експерт от Института за международни отношения в Прага, за "Твоят ден".

По нейните думи много хора решават да пътуват към Словакия и оттам към Чехия. "Има изключителна вълна на солидарност от страните, граничещи с Украйна. "След 2 месеца с лъжи и спекулации от страна на Русия, вече сме 7 дни във война. Най-вероятно Путин се опитва да превърне войната в толкова кървава, че да му позволи да седне на масата за преговори със силната карта в ръце. Можем да видим извиване на ръце и поставяне на условия към НАТО", смята тя. И допълва, че дипломацията ще се наложи да се върне в игра, защото ситуацията излиза извън контрол. 
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху: Върнахме ги всички, до последния заложник от Газа

Нетаняху: Върнахме ги всички, до последния заложник от Газа

„Това е огромно постижение за Израелските сили за отбрана, за държавата Израел и за израелските граждани“, добави премиерът

Рюте призова ЕС за гъвкавост при използването на заема за Украйна

Рюте призова ЕС за гъвкавост при използването на заема за Украйна

Шефът на НАТО изтъкна още, че без потока от оръжия от САЩ, Украйна няма да може да продължи да се бори

САЩ преразпределят силите - пращат танково подразделение в Румъния

САЩ преразпределят силите - пращат танково подразделение в Румъния

Алиансът ще запази ангажимента си да допринася със сили за отбраната на страната в съответствие с регионалните планове