Албания поиска от ЕС срок за присъединяването на Западните Балкани

Разширяването да се основава на заслуги

Министърът на външните работи на Албания Олта Джачка отправи молба към европейските институции да определят предварителен срок за интегрирането на региона в съюза.

Тя обяви това по време на международната конференция „Quo Vadis Europa?", в която участва по покана на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел, съобщи „Албаниан пост“.

По време на изказването си албанският първи дипломат подчерта, че кризата, предизвикана от войната в Украйна, е събудила ЕС и го е принудила да мисли стратегически по въпроса за разширяването.

„Трябваше да се борим, но днес ЕС е съсредоточен както никога досега и показва воля да действа стратегически по отношение на Западните Балкани. Налице е истинска промяна в подхода на Брюксел към региона, която можем да се надяваме, че ще продължи и ще стане конкретна в бъдеще." - посочи тя по време на сесията „Разширяване и съседство. Западните Балкани по пътя към Европейския съюз ".

Освен това министърът добави, че сега общността трябва да даде ясен сигнал, определяйки предварителна времева рамка за интеграцията на региона, което според нея ще даде и ясна рамка, и цел за това какво трябва да се постигне.

По-нататък тя каза, че се надява ЕС да работи със Западните Балкани за икономическо и социално сближаване, защото без да се помогне на региона да намали разликата в развитието, която се е увеличила през последните години, е малко вероятно Балканите да стигнат по-далеч по пътя към ЕС.

„Накрая, но не на последно място, искам да подчертая необходимостта от послания за подкрепа и насърчение от страна на нашите европейски партньори и ангажимент от тяхна страна, че разширяването ще се основава на заслуги", заключи Олта Джачка.

В конференцията, организирана в Сантандер, Испания, участват политически лидери от държавите-членки на ЕС, Украйна и други страни-кандидатки, членове на Европейския парламент, университетски преподаватели и експерти по най-важните геополитически теми. /БГНЕС