Маринов адвокатства на Донев: Няма конфликт между президента и служебния кабинет заради Украйна

Александър Маринов, снимка: БГНЕС

Александър Маринов, снимка: БГНЕС

Никакъв конфликт няма и не може да има между президента и служебното правителство. Президентът, или по-точно служебното правителство, назначено от него, изпълниха решението на Народното събрание за предоставяне на военна и военнотехническа помощ на Украйна в съответствие с определен списък от изделия. Това решение беше изпълнено, така че оттук насетне това е въпрос на преценка на служебното правителство, в какви форми на взаимодействие или на партньорство да се включва.

Така председателят на Стратегическия съвет към държавния глава Александър Маринов, който е и съветник на министър-председателя Гълъб Донев, разчете в ефира на "Фокус" отношенията между президент и премиер, и позицията им относно оказването на военна помощ на Украйна солидарно със всички членки на ЕС. Тя едва ли е изненада, защото е повече от видно, че Радев и Донев работят в пълен синхрон по всичко важни теми в държавата. А едва ли има вече съмнение, че държавният глава се меси нескрито в изпълнителната власт, когато трябва да се вземат ключови за страната решения. 

По думите на Маринов, когато се събере новоизбраното Народно събрание, то вече ще има правомощията да реши дали да се промени тази линия на поведение.

"Между другото, президентът, доколкото си спомням, призова политическите партии сега, преди изборите, ясно да изразят своето отношение по този въпрос, за да знаят избирателите за какво гласуват", припомни проф. Маринов.

"Не е нужно да пояснявам, че никакъв конфликт няма и не може да има между президента и служебното правителство. Аз не съм в курса какви разговори точно са водили еврокомисарят с представители на българските власти, но не вярвам пред него да са поети определени ангажименти, които сега да са денонсирани с изявлението на президента", посочи проф. Маринов.

И допълни, че доколкото му е известно – това е казал и президентът, и министърът на отбраната, с еврокомисаря са разглеждани възможностите не за тази партида от спешни доставки, а за капацитета на българската отбранителна промишленост в бъдеще да допринесе за попълването на дефицитите на европейската отбранителна способност, и то чрез внедряване на нови технологии и производство на оръжие и боеприпаси по натовски стандарти, коментира Александър Маринов.