Българско участие в уникалната мисия на НАСА на астероида Бену

Това е най-известният потенциално опасен астероид

Озирис-Рекс над астероида Бену, снимка: NASA

Озирис-Рекс над астероида Бену, снимка: NASA

В революционната мисия на НАСА на астероида Бену, благодарение на която космическият кораб Озирис-Рекс донесе на Земята проби от космическото тяло, има и българско участие. В тях учените се надяват да открият отговори за произхода на живота. Капсулата с пробите се приземи успешно вчера в щата Юта. Наши учени се оказаха сред най-активните доброволци в мисията, продължила 7 години.

Бену е най-известният потенциално опасен астероид. Предполага се, че капсулата е успяла да събере минимум половин килограм материал от него. Учените се надяват скоро да започнат да разбулват загадката за възникването на живота на Земята. 
„Този астероид носи следи от ранната еволюция на Слънчевата система - събития, които са се случвали преди 4,5 милиарда години, когато тепърва са се оформяли планетите. Ние знаем доста неща за късната еволюция, за динозаврите, за еволюцията на хората, но говорим за неща, които са се случили още по-назад във времето.” - обясни редакторът на Cosmos.bg д-р Светослав Александров.

Осъзнавайки важната роля на мисията, той се включва в нелеката задача да отбележи всеки един камък и кратер на астероида на база заснетите снимки. Картографирането е наложително, за да се избере безопасно място за спускане. 
„Самата повърхност на астероида след пристигане в орбита се оказа, че е изключително опасна, осеяна с разнообразни скали, остри, които биха могли да увредят космическия апарат. Аз съм картографирал над 250 снимки и се оказа, че учените са подбрали няколко места за кацане - едно основно и две дублиращи, като аз съм работил върху основното.” – сподели Александров.

За приноса си той получава специално отличие от НАСА. 
Други наши учени, като астронома доц. Веселка Радева, участват в проследяването на астероида в Слънчевата система. „Самата мисия стартира 2016 година. През 2018-а включиха мен да наблюдавам астероиди от научната програма и самия астероид Бену. Нашата задача беше да определяме точните координати на Бену, за да можем да насочваме сондата, която трябваше да стигне и да вземе проба, иначе имаше риск просто да се разминем с астероида.” - казва тя.

Освен опознаване на миналото, доц. Радева очаква и пробив в бъдещето: „Астероидите са част от бъдещето на земната цивилизация. В близките 50-100 години ще започнат космически кораби да достигат до астероиди, за да се развие т.нар. астероидна минна промишленост и да се използват астероидите вместо да използваме ресурсите на нашата планета.”

Днешната мисия на Бену може да се окаже полезна и в края на следващия век - очаква се астероидът да  премине опасно близо до Земята през 2182 г.,  вероятно достатъчно близо, за да се удари.

Данните, събрани от "Озирис-Рекс", може да помогнат при всяко усилие за отклоняване на астероида.