Великобритания върви към катастрофален Брекзит

Бившият лидер на торите Уилям Хейг предупреди, че Обединеното кралство се е отправило към напускане на ЕС, което може да го хвърли в невиждан хаос

Бившият лидер на торите Уилям Хейг предупреди, че Обединеното кралство се е отправило към напускане на ЕС, което може да го хвърли в невиждан хаос, ако финансовият министър Филип Хамънд не го предотврати с по-лек вариант

Хейг посочва, че бъдещето на Брекзит е под въпрос, след като премиерът Тереза Мей изгуби мнозинството си в парламента в зле обмислени предсрочни избори, които сама обяви. Министрите в кабинета ѝ са в конфликт по основни параметри за излизането от ЕС, а двугодишният срок вече тече.

Авторитетният политик, който е и бивш външен министър, заяви, цитиран от агенция "Ройтерс", че някои привърженици на Брекзит подценяват опасността от рязко икономическо забавяне и дори от възможното протакане на преговорите.

„Брекзит може да се превърне в най-голямата икономическа, дипломатическа и конституционна бъркотия в съвременната история на Великобритания, като доведе до непредвидими последствия за страната, правителството и самия проект за напускане", писа Хейг в консервативния „Дейли телеграф".

Според него е необходим подход, който да опрости преговорите, да намали необходимостта от бързо въвеждане на нови закони, да успокои бизнеса и да включи оставането в единния пазар в преходния период.
Хейг, който агитираше за оставане в ЕС, подкрепи позициите на Хамънд, който е най-проевропейски настроеният министър на Мей.

„Отдавнашните привърженици на напускането виждат това като „мека" позиция или като даване на отстъпки. Но в действителност това е план, който да спаси Брекзит от приближаващото се бедствие", пише Хейг.

Идеите на Хамънд са да се избегнат сътресения за бизнеса при напускането на ЕС и да има преходен период, който да позволи на икономиките да се адаптират към промените. Той иска през март 2019 г., когато е крайният срок за Брекзит, да няма резки промени в правилата за имиграцията и търговията, а преходният период да продължи до 2022 г., когато ще бъдат следващите редовни избори, пише „Дневник”.

Хамънд обяви още, че Великобритания няма намерение да намаля данъчните си ставки под средното за Европа, за да бъде конкурентоспособна. В интервю за в. „Монд", той каза: „Често се говори, че Лондон обмисля нечестна конкуренция в полето на фискалната регулация. Ние нямаме такива планове или визии за бъдещето."

„Събираме данъци, които, измерени като процент от БВП, влизат в средното за Европа и мисля, че ще останем на това ниво. Дори след като напуснем ЕС, Обединеното кралство ще запази разпознаваемо европейски социален, икономически и културен модел."