Борисов към Османи: Да спрем с провокациите, защото всичко добро между двете страни може да загубим за един миг

Венецианската комисия да се произнесе по закона за сдруженията, бе съветът на бившият български премиер

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

Да спрем с провокативните действия, защото всичко добро, което съществува между нашите две държави, може да бъде загубено за един миг. България и РС Македония имат общ път към Европа и сме на близки като държави и народ. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който прие външният министър на РСМ Буяр Османи в централата на партията, предаде БГНЕС.

В началото на срещата Борисов припомни, че благодарение на България РСМ и Албания са започнали преговори за членство в Европейския съюз: „Хубавата работа, която свършихме с решението на българския парламент за даване на път РСМ и Албания, е изключително важна за нас. ГЕРБ свърши тази работа“.

В същото време той подчерта, че поредица от инциденти и провокации в РСМ срещу България са създали напрежение у нас.

Сред тях са неприятният инцидент с освиркването на българския химн по време на футболния мач между националите ни. „Гледах мача и се питах, ние всичко направихме за РСМ в българския парламент, а защо ни освирквате. С какво сме заслужили подобно поведение? Какво ви направихме лошо? Този въпрос си задава всеки българин“, каза Борисови добави, че ГЕРБ са победили на изборите и заради това, че българинът е оценил това, което направихме за РСМ, защото са най-близкият до нас народ.

Другият неприятен момент е свързан с приемането на Закона за сдруженията, който фактически е насочен срещу разкриването на български клубове в РСМ. Борисов смята, че е добре този закон да бъде изпратен до Венецианската комисия, която да се произнесе по него.

„Не е работа да ви се месим, но с този закон също предизвикахте остра реакция в България. Ние нещо като не сме сигурни дали е добро или не чак толкова добро винаги го изпращаме на Венецианската комисия, за да ни даде съвет дали е правилно или не“, заяви лидерът не ГЕРБ и добави, че би било добре, ако македонският парламент забави неговото влизане в сила, за да чуе първо мнението на Венецианската комисия. /БГНЕС