Боряна Димитрова: С бързото гласуване оставката на Денков може контролът да отиде отново у Радев

Боряна Димитрова

Боряна Димитрова

С настояването за гласуване на оставката на Денков днес, този процес може да излезе от контрол от ръцете на партньорите и отива в ръцете на президента. За това предупреди пред БНР Боряна Димитрова от социологическата агенция "Алфа рисърч"

"Докато не бъде гласувана оставката това правителство изпълнява функциите си, но щом се гласува веднага контролът отива в ръцете на президента и зависи дали ще забърза този процес. Това съвсем не е малозначително. Изглежда технически процес, но може се стане политически, така да се ускори процесът, че да няма време да се изгладят противоречията между коалиционните партньори. Днешният ден е важен, да видим в кого ще продължи контролът на процеса", сподели Боряна Димитрова.

"Ако коалиционното споразумение е стъпка за повече цели, насочени навътре в страната и към отделни социални групи, към регулатори, към съдебна система, това може да осигури реанимация на доверието към Народното събрание. В противен случай изпадаме в рецидив на кризата на доверие , а те се борят по-трудно", обясни Боряна Димитрова.

Задушаващата прегръдка на Делян Пеевски и ДПС, демонстрирана в определени случай е довело до дистанциране на избирателите на ПП-ДБ, коментира Димитрова.

"Не е тайна, че отношението към Пеевски е доста негативно от избирателите на ПП-ДБ. Когато редица важни съобщения и решения, независимо дали са на земеделски производители, конституционна реформа и т. нат, не се съобщават на избирателите от техните лидери, а е лице от друга политическа сила със спорна репутация, това поражда усещане за неприязън и безсилие на тези политически лидери", коментира Димитрова.

Тя предупреди, че във всяка политическа сила се оформя сериозно разделение между хората, които биха искали рационално и разумно политическите им сили да управляват и да се закрепи парламентарното мнозинство. Но има и радикални крила, които смятат, че трябва да се излезе от този формат и да се върви към нови избори. Дали след нови избори партиите няма да се изправени пред същите дилеми и търсене на форма на взаимодействие между тях  - в това е въпросът. Към момента няма носител, в който да се излее това недоволство, но това не означава, че с наближаване на избори, няма да се намери ниша да се излее това гражданско недоволството, посочи Боряна Димитрова.