Обсъждаме го и с испанското председателство, каза румънският първи дипломат Луминица Одобеску
Румъния обсъжда с Австрия темата за присъединяването си към Шенгенското пространство, като този диалог се води и от партньорите на страната от Европейския съюз, заяви министърът на външните работи Луминица Одобеску пред Аджерпрес.
„Има контакти с австрийската страна на всички нива и този диалог се води не само от нас, но и от нашите партньори от Европейския съюз. Имаме подкрепата на няколко държави. Видяхте, че присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство е в дневния ред на дискусиите на няколко европейски лидери. Обсъждаме го и с испанското председателство на Съвета на Европейския съюз“, каза румънският първи дипломат. Одобеску допълни, че „в момента е важно да продължим този диалог с австрийската страна и докато вървим напред, условията ще бъдат изпълнени, можем да видим точно какъв ще бъде крайният подход."
"Очевидно е необходимо политическо решение", подчерта министърът.
Луминита Одобеску коментира и факта, че някои страни-членки на Шенгенското пространство са засилили граничния контрол.
„На фона на рисковете за сигурността, включително на европейско ниво, беше въведен временен граничен контрол между различните държави-членки. Това е временна мярка, породена от рисковете за сигурността", отбеляза Одобеску.
В този контекст "дискусията за присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство остава приоритет в дневния ред". Тази тема е обявена в дневния ред на Европейския съвет през декември.
„Продължаваме дипломатическите усилия, твърде рано е да ви кажем точно какво ще правим през декември, но продължаваме диалога с всички партньори, участващи в тези усилия, с подкрепата на Европейската комисия. Също така се опитваме да се координираме тясно с българската страна, така че това са постоянни дипломатически усилия и ще видим какво ще бъде окончателното решение“, каза в заключение румънският външен министър.
Още от Свят
Мадяр: Време е да си стягате куфарите в Крим! Минус 16 енергийни възела !
Според него системното унищожаване на руската противовъздушна отбрана, създаването на логистичен и горивен недостиг, както и разрушаването на енергийната и комуникационната инфраструктура
За първи път от Голямата депресия: Американци масово напускат САЩ
Все по-често насочват поглед към Нова Зеландия, където цените на жилищата са спаднали до най-ниските си нива за последните три години
El País: Украйна използва слабостите на Кремъл, за да нанесе удари по ключови цели
В същото време Киев все по-активно прилага тактика за постепенно изолиране на Крим чрез целенасочени атаки срещу пътища, мостове, железопътни линии ...