Милен Желев: "Въздушният" Шенген е въздух под налягане

Думата "некоалиция" е показателна за това, че някой не казва истината

Милен Желев

Милен Желев

България не трябва да се задоволява с този "въздушен" Шенген - това е въздух под налягане. Такава позиция изрази пред БНР политологът Милен Желев.

"Темата за Шенген е тази, която обединява почти всички партии в българския парламент. Тя беше посочена като приоритет от правителството." - напомни той.

Желев изрази опасение, че влизане във "въздушен" Шенген би било крайно недостатъчно: "То няма да оправи пречките пред бизнеса, няма да постигне целите на правителството и би било крачка назад." 

Думата "некоалиция" е показателна за това, че някой някъде не ни казва истината, коментира политологът.

"Всички знаем, че това е коалиция. Предстои един ден да бъде подписано коалиционно споразумение. Но дотогава някой ни лъже." – посочи той.

Според него коалиционното споразумение предполага политическа хигиена, коалиционна култура и откритост към българските граждани. В противен случай има надлъгване, което на народен език се нарича интрига, добави той.

По думите му няма достатъчно пари в хазната, за да бъдат удовлетворени всички. Това може да се случи само с ефективното им изразходване, а това се случва чрез реформи, каквито в момента те липсват. Милен Желев очаква тепърва да се надига недоволство.

Политологът е на мнение, че е логично Мария Габриел да бъде премиерът след ротацията. Според него Бойко Борисов няма интерес да се посочва друг. Ще продължат да лансират нея за бъдещ премиер, смята той. Желев обаче добави, че е логично също от ГЕРБ-СДС и ДПС да поискат преразпределение на властовите порции спрямо ПП-ДБ.

Политологът направи коментар и във връзка с отношенията между президента Румен Радев и правителството:

"Последните изказвания на президента по посока на реформата в съдебната власт, която минава през конституционна промяна, той изразява един конституционен патриотизъм. Внезапно се събуди у държавния глава един конституционен патриотизъм. Евентуално изтъкна, че би могъл да направи някакви митични промени, но всички знаем, че той не ги е направил по време служебните кабинети, когато е имал тази възможност. Работата му далеч не е толкова ярко вмешателство във вътрешнополитическите дела на страната ни. Той може да е силен, когато е международно разпознаваем. Струва ми се, че Радев с това вглъбяване във вътрешнополитическите процеси в България малко или много е международно изолиран, не на последно място и заради скритата си проруска позиция по много въпроси."