Депутатите не приеха възможност за "вендинг машини" за лекарства в селата

Народното събрание не прие правна възможност за поставяне на автомати за продажба на лекарства в населени места, в които е установен недостиг на аптеки. Днес народните представители разгледаха и приеха на първо четене един от двата законопроекта за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, предаде БГНЕС.

Първият законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е внесен от Костадин Костадинов от „Възраждане“. С него се цели осигуряването достъпа на населението до лекарствени продукти във всички области, общини и населени места и на работещи аптеки, включително денонощни. В населените места, в които е установен недостиг на аптеки се създава правна възможност да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба за тази конкретна дейност. Той бе отхвърлен в пленарна зала като “за” гласува 1 депутат от ГЕРБ-СДС, 36 депутати от “Възраждане”, 12 депутати от БСП и 9 депутати от ИТН. “Против” гласуваха 4 депутати от ПП-ДБ и 25 депутати от ДПС. “Въздържал се” гласуваха 2 депутати от ГЕРБ-СДС и 44 депутати от ПП-ДБ.

Вторият законопроект за изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е внесен от Лъчезар Иванов, Деница Сачева, Валери Лачовски и Костадин Ангелов от ГЕРБ. Той цели повишаване проследимостта на наличните количества лекарствени продукти на територията на страната от страна на държавните институции и създаване на възможност за ограничаване на съществуващите не добри практики за нерегламентиран паралелен износ, който е констатиран в редица доклади на различни държавни институции. Според вносителите с предложените изменения ще се създаде възможност за преодоляване на съществуващите проблеми с лекарствоснабдяването на територията на страната, за намаляване броя на лекарствените продукти, които липсват на българския фармацевтичен пазар и ще гарантира осигуряването на навременен достъп на българските граждани до необходимите им лекарствени продукти. Той беше подкрепен единодушно от 177 депутата.