Националната следствена служба (НСлС) беше извадена от прокуратурата и става независима структура с приетите на второ четене промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Така занапред НСлС ще се ръководи от директор, предаде БНР.
Досега ръководител на службата беше главният прокурор - пряко или чрез директора, който е и заместник на главния прокурор по разследването.
Директорът на НСлС ще назначава следователите и ще осъществява административно-организационното и методическо ръководство на структурата. Предложения за кандидатури за директор на НСлС могат да правят не по-малко от трима от членовете на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието, прие парламентът.
Създават се окръжни следствени служби към всеки областен административен център, а за София – и следствена служба „София-град“.
Предложенията за отделяне на следствието от прокуратурата са направени от Петър Петров от „Възраждане“ между първо и второ четене, но правната комисия не ги е разгледала, тъй като са били част от отхвърлен на първо гласуване законопроект.
Все пак днес мнозинството прие те да бъдат разгледани в пленарната зала и бяха приети след редакции.
Бойко Рашков от „Продължаваме промяната-Демократична България“ припомни, че сливането на следствените органи с прокуратурата е станало през 2009 г. С това направихме следствено-прокурорска съветска система, която за около 14 години, като резултат, не показа, че е било добре решение. Затова се налага да се върнем към старо решение, с него се спазва принципът на независимостта, подчерта той.
България
Депутатите извадиха Националната следствена служба от прокуратурата, става независима структура
Досега неин ръководител беше главният прокурор
Фактор Фактор
Още от България
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов
Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер
Предложението на ДСБ тепърва ще се обсъжда от коалиционните партньори в ПП - ДБ на заседание на парламентарната група във вторник
Райчев: Дилемата пред Синьото е - с „Възраждане“ против Пеевски, или с Пеевски против „Възраждане“
Либералите винаги са имали враг, но „съюз срещу злото“ се прави с преговори и отстъпки, подчертава социологът