"Дейли телеграф": Български град процъфтява от измама с британски помощи

Британските издания са пълни днес с информация за делото срещу петимата български граждани, обвинени в най-голямата измама със социални помощи и пране на пари в Обединеното кралство.

В две големи статии в рубриката "Разследване""Дейли телеграф", цитиран от БНР, запознава читателите си с всички аспекти на делото. Едната статия е озаглавена "Българският град, който процъфтява от най-голямата измама с британски помощи". В нея става дума за Сливен, откъдето българският инспектор Васил Панайотов е подал сигнал към британските власти за големия приток на пари в брой и за това как някои престъпници в града "живеят като барони".

В друга статия кореспондентът на вестника по криминални въпроси Уил Болтон изчерпателно описва всички "трикове" на бандата за получаването на социалните помощи. Отново е посочено използването на много фалшиви документи, включително актове за раждане на деца и използване на хора, живеещи в България, които никога не са били на британска земя.

Катрин Лоутън от "Дейли мейл" също има обширна статия по темата. Още в заглавието тя посочва, че "банда български измамници са източили 54 милиона паунда с фалшиви молби по схемата Универсален кредит, използвайки фалшиви договори за наем, фишове за заплати и писма от наемодатели, училища и лични лекари, за да подмамят наивните служители в Министерството на труда и пенсиите".

Делото по присъдите на Гюнеш Али, Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция Панева започна вчера. Произнасянето на самите присъди се очаква утре в Кралския съд в лондонския квартал Ууд Грийн.

Те са обвинени в източване на близо 54 млн. паунда от британската хазна чрез повече от 6000 фалшиви молби за социални плащания, като са използвали подправени договори за работа и наеми.

Според обвинението престъпната схема е действала близо пет години, преди сънародниците ни да бъдат арестувани за първи път през май 2021 г. По време на претърсване на домовете им полицията открила 750 000 паунда, натъпкани в куфари и чанти, както и много фалшиви финансови документи. 

Българите взимали снимки на хора от България и ги монтирали върху документи. Правили фиктивни актове за раждане, бележки от лични лекари и училища, фалшиви искове и молби за социална помощ. Гюнеш Али и Галина Николова стоят зад „главните фабрики” за фалшификати, твърдят от прокуратурата.