Земята скоро ще се сдобие с "мини Луна" за около два месеца, предаде Дарик с позоваване на Асошиейтед прес.
Това е преминаващ край планетата ни мълък астероид с размерите на училищен автобус - около 10 метра.
Днес той ще бъде уловен от земното гравитационно поле и ще навлезе в орбита около Земята, но ще остане там само за около два месеца.
Небесното тяло - 2024 PT5, е забелязано за първи път през август от астрономи от университета "Комплутенсе" в Мадрид с помощта на мощен телескоп, разположен в Съдърланд, Република Южна Африка.
Тези краткотрайни явления вероятно се срещат по-често, отколкото предполагаме, казва Ричард Бинцел, астроном от Масачузетския технологичен институт. Последната известна "мини Луна" е открита през 2020 г.
"Това се случва с определена честота, но ние рядко ги виждаме, защото са много малки и е доста трудно да ги открием", каза той. "Едва напоследък възможностите ни за изследване достигнаха точката, в която ги забелязваме рутинно", допълва ученият.
Обектът няма да бъде видим с невъоръжено око или чрез любителски телескопи, отбеляза Бинцел.
Откритието, направено от Карлос де ла Фуенте Маркос и Раул де ла Фуенте Маркос, е публикувано от Американското астрономическо дружество.
Минилуната ще обиколи земното кълбо за около 57 дни. Очаква се 2024 PT5 да премине около Земята отново през 2055 г., отбелязва Асошиейтед прес.
Днес Земята ще се сдобие с втора луна - малък астероид навлиза в орбита
Ще бъде уловен от земното гравитационно поле