Според Българския фармацевтичен съюз се крият лекарства чрез физически лица, които притежават различни фирми
ДАНС е засякла недеклариран износ на дефицитни у нас лекарства и умишлени действия на властимащи лица в частна полза. Това обяви председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ по време на заседанието ѝ в четвъртък. Това се посочва в справка на агенцията.
Боряна Маринкова - изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства, заяви, че три недобросъвестни фирми са изнасяли от забранени за износ лекарства.
"Затова има санкция - първична глоба от 50 до 100 000 лева и вторична от 100 до 150 000 лева. Наложени ли са те? Къде е контролът на държавата? Това не е нелегален паралелен износ, а престъпление с лекарства, контрабанда, нарушение на закона", обясни тя.
И призова за превантивен и текущ контрол при износа на лекарства.
"Многократно сме сигнализирали писмено за продажба на неразрешени лекарства и нелегален внос у нас по пазари и тържища, както и огромен брой сайтове, в които се продават забранени на наша територия медикаменти. След подадените сигнали няма резултат. Престъпление е купуването на лекарства с цел продажба, както и износ на такива от забранен списък", подчерта Маринкова.
Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз посочи, че очевидно има нарушение на закона.
"Защо се е стигнало дотам фирмите-нарушители да извършват съответния износ? Трябва да има доработка на СЕСПА, през която аптеките да могат да виждат количествата. Притежателят на разрешение за употреба обикновено внася медикаменти през няколко големи склада, които имат свои аптеки. Те получават конкурентно предимство на пазара. В момента е забранено една фирма да притежава производител, склад и аптеки. Но не е забранено физическо лице да има няколко фирми, които да имат склад, аптеки и производител. По този начин се крият лекарства", коментира той.
И уточни, че се е знаело, че се изнасят дефицитни лекарства, но е нямало доказателства.
Още от България
България е сред трите страни в ЕС с най-кратка очаквана продължителност на трудовия живот
Мъжете в ЕС се очаква да работят средно 39,5 години. Най-дълъг трудов живот при тях се отчита в Нидерландия (45,9 години)
Радев уреди и Ива Митев с висок държавен пост
Бившият председател на Народното събрание и дългогодишен депутат от ИТН ще стане четвърти заместник-министър в транспортното министерство, след като кабинетът промени устройствения правилник на ведомството
България застана зад Киевската декларация - ето текста, подписан от Велислава Петрова-Чанова
Българският външен министър излезе с абсурдно обяснение по темата - декларацията нямала отношение към нашето неучастие в Коалиция на желаещите