Домът на Богородица в Ефес привлича поклонници от цял свят

През 1881 г. Ватикана започва търсенето на дома на Божията майка

Ефес, Домът на Богородица, снимка: EPA/BGNES

Ефес, Домът на Богородица, снимка: EPA/BGNES

Античният Ефес е един от най-древните градове в Източното Средиземноморие и със своята запазена архитектура е магнит за туристи от цял свят. Наред с множеството забележителности той привлича християните от цял свят с дома на Дева Мария, майката на Иисус Христос.

Доказателствата

Малко преди Иисус Христос да бъде разпънат на кръста, Той оставя своята майка на близкия си приятел свети Йоан. Той я поверява на грижите му с думите: „Сине мой, това е твоята майка.“

След възнесението на нашия Господ, в Йерусалим започват гонения срещу християните. Убити са свети Стефан и свети Яков. Йоан, който се е страхувал за живота на Божията майка, решава да напусне града и я взима заедно със себе си. Двамата пристигат в Ефес през 43 г. Свидетелства за това намираме както в Евангелието, така и в житията на светиите.

Как е открит домът?

Откриването на къщата на Богородица, разположена на хълма Бюлбюл край древния Ефес, започва с видението на германската монахиня Анна Катарина Емерих (1774-1824), която никога не е посещавала региона. Тя сънува сън, в който има видение за точното местоположение на къщата, в която Дева Мария прекарва остатъка от дните си: „Къщата на Дева Мария е на планината зад Ефес, оттам се виждат и Ефес, и морето, а там има хладна изворна вода“ – буквално така е звучало това видение.

Монахинята никога през живота си не напуска родните германски земи. Тя описва всичките си видения в книгата „Животът на Пресвета Богородица“, която впоследствие привлича вниманието на католическия свят.

През 1881 г. Ватикана започва търсенето на дома на майката на Христос. Десет години по-късно с книгата на Анна Катарина Емерих се запознава френският изследовател Еужен Пулен. Той е директор на Френския колеж в Измир и специалист по иврит. Пулен, познаващ добре еврейските традиции, решава да организира пътешествие до Ефес. Заедно със своите приятели той потегля към древния град на 27 юли 1891 г.

След два дни безрезултатно търсене те спират да пренощуват в Кушадасъ, а на следващата сутрин пристигат уморени на малко плато, където се отглежда тютюн. Питат за вода жените, работещи на полето, и получават следния отговор: „Нямаме вода, но отидете в манастира и там ще намерите вода“. И жените им посочили една силно разрушена къща в планината.

След като утоляват жаждата си, четиримата изследователи се оглеждат озадачено. Разрушената къща, планината зад къщата, морето пред тях... Всичко е точно както в описанието, направено от Катарина Емерих за къщата на Дева Мария... Германската монахиня пише, че от върха на планината, където се намира къщата на Дева Мария, се виждат Ефес и морето. В продължение на два дни те тичат от хълм на хълм, но Ефес и морето не се виждат от никое друго място, освен от върха на планината, където са се намирали в момента.

Трима папи посещават дома

Днес, домът в който е живяла Богородица, е превърнат в параклис, където се стичат хиляди поклонници. Той е датиран от I век от новата ера и е реконструиран основно през 1951 г.

Домът на Дева Мария се почита като такъв главно от католиците, макар че Ватикана официално не го е признала. Въпреки това той е посетен и от трима папи: папа Павел VI през 1967 г., папа Йоан Павел II през 1979 г. и папа Бенедикт XVI през 2006 г.

Турската държава, която е мюсюлманска, е създала всички удобства на желаещите да се преклонят пред Богородица. Къщата, както и всичко около нея, е изключително старателно поддържано. Поклонниците, желаещи да запалят свещ, могат да го направят отвън, където има специални места, определени за това. Вътре в самия дом има двама католически свещенослужители, които помогат на посетителите.

Домът на Богородица е почитан не само от католиците, но и от християни от цял свят - от Етиопия до православна България. /БГНЕС