Доц. Ангел Кунчев: COVID-19 доказа, че не подлежи на прогнозиране

Продължи ли още ръстът на заразените, взимаме допълнителни мерки, заяви главният държавен здравен инспектор

Доц. Ангел Кунчев

Доц. Ангел Кунчев

В последните дни регистрираме много повече случаи на заразени с новия коронавирус. Расте и броят на починалите, които вече са 232-ма. 

В момента ситуацията не е същата нито в България, нито в света. Неминуемо обаче, ако има продължаващо нарастване на случаите, очевидно, че допълнителни мерки трябва да бъдат взети. Не е задължително да бъдат от този характер, който беше в началото, тъй като ние вече понатрупахме опит. Виждаме кое работи, кое не работи, кое е по-ефективно. Самата болнична мрежа разви значително системата от отделения, които могат да работят с COVID-19. Можем да увеличим броя на леглата, ако е необходимо.
 
Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в интервю за Bulgaria ON AIR. 

Според него към ситуации, в които ще има блокиране на цели градове, като областните и столицата, няма да се стигне, защото тази мярка пречи на нормалния живот - стопански и личен. 

"Хората не могат да си планират живота, почивката, а ефектът не е чак толкова голям. Установяваме, че там, където възникне огнище, е много по-добре там да се съсредоточим, да има по-силни мерки. Затваряме цели предприятия, изследваме цели колективи, търсим контактните лица и засега в рамките на няколко дни успяваме да санираме такива огнища и те вече да нямат нови случаи", допълни доц. Кунчев. 

Здравният инспектор посочи още, че на база на такива огнища започва по-активно пренасяне на вируса. 

"Имаме вече и дифузно разпространение. В големите градове София, Пловдив възникват случаи, при които трудно се намира връзката един с друг. В ежедневието се срещаме с толкова много хора, че има възможност на различни места да получим вируса от някой носител", заяви още той. 

Доц. д-р Ангел Кунчев избягва да прогнозира каквото и да било за вируса, защото COVID-19 е доказал, че не подлежи на прогнозиране. 

"Нито има точните характеристики на другите респираторни вируси, за да кажем, че сезонът му е зимният. Сблъскваме се с прояви на вируса, които няма как да предвидим. Всички имаме опасения, че когато настъпи есенно-зимният период, това ще облекчи предаването на вируса. Хората започват да са на закрити помещения, контактите са още по-интензивни", категоричен е здравният инспектор.