Емил Хърсев уверява: Няма как един хляб да стане от 1 лев 1 едро

Идеята, че държавата ще компенсира нечии доходи е вредна за всички, до стагфлация няма да се стигне, категоричен е финансистът

Емил Хърсев

Емил Хърсев

Хлябът няма да стане от 1 лв. 1 евро при влизане в Еврозоната. Това не е ставало в нито една от страните, които са част от Еврозоната. Никъде влизането в Еврозоната не е предизвикало съществен осезаем инфлационен процес. Това коментира в ефира на Nova News финансистът Емил Хърсев.

По думите му идеята, че държавата ще компенсира нечии доходи е вредна за всички.

„Бюджетът не може да храни нацията. Идеята, че държавата ще компенсира нечии доходи е вредна за всички. Идеята е масово да се компенсира увеличения разход за енергоносители и горива. Това е дълбоко погрешно. Държавата трябва да се грижи за тези, които не са в състояние да се изхранват“, подчерта той.

Хърсев обясни още, че ръстът на цените винаги е в полза на бюджета.

„Растежът на българската икономика отдавна не зависи от бюджета. Има не повече от 10% дял на обществените поръчки в БВП, и то в най-добрите години. Вероятно сега този дял ще намалее. Не се обявяват нови търгове. БВП расте и в реално изражение. Износът расте. Изключително добри цени за основните експортни отрасли на България.

Хърсев обясни, че обикновеният потребител страда заради значителното забавяне на ръста на доходите. Той прогнозира, че до стагфлация няма да се стигне.

„Стагфлация значи, че производството намалява, а в същото време се увеличават цените на пазара. И без инфлация от вноса, имаме достатъчен потенциал за нарастване на цените. Стагнация дълбоко ме съмнява, че ще преживеем, за да получим стагфлация. Има момент на намаляване на промишленото производство в доста страни, които са свързани с външнотърговски връзки с Русия. България не показва такава огромна зависимост. Огромна част от българския износ е посока запад и юг“, каза още финансистът.