25 Юни, 2026

Енергийният министър: Доставките на ядрено гориво за атомната ни централа ще се осъщестяват при най-висока степен на ядрена безопасност

Енергийният министър: Доставките на ядрено гориво за атомната ни централа ще се осъщестяват при най-висока степен на ядрена безопасност
Министър Румен Радев. Снимка: БГНЕС

България продължава да предприема мерки и да работи активно за осъществяване на реална диверсификация на доставките на ядрено гориво за атомната ни централа. Това заяви министър Румен Радев в рамките на среща днес в Министерството на енергетиката със заместник-генералния директор на Генерална дирекция "Енергетика" в Европейската Комисия Масимо Гариба. В разговора участваха също заместник-министрите Николай Николов и Красимир Ненов, заместник-началникът на отдел „Ядрена енергия, ядрени отпадъци и извеждане от експлоатация" на ЕК Джанфранко Брунети, Мишел Сонк, служител по политиките – сектор „Извеждане от експлоатация“ на ЕК и експерти от българското ведомство, съобщиха от енергийното министерство.

Като основен приоритет за страната ни при осъществяването на диверсификацията на доставките на ядрено гориво министър Радев открои спазването в най-висока степен на ядрената безопасност и гарантирането сигурността на енергийните доставки.

Сред темите на разговора бяха също актуалната обстановка в българската енергийна система и разработените от България Териториални планове за справедлив преход. По думите на министъра на енергетиката основна цел е осигуряването на сигурността на електроенергийната система и електроенергийното производство, както и фокусиране върху бъдещето на дружествата и необходимите решения за запазване на работните места при прехода към нисковъглеродно производство.

Румен Радев подчерта, че страната ни разчита на подкрепата на Европейската комисия при осигуряването на възможност регионите да се развиват по най-добрия начин за местните общности. 

Сподели:
Демерджиев закрива спорна структура в МВР, за която са харчени по 1 млн. лева на година

Демерджиев закрива спорна структура в МВР, за която са харчени по 1 млн. лева на година

Вътрешният министър посочи пред журналисти, че в това звено са работили предимно кадри на ръководни позиции, служителите са заемали комисарски длъжности и са получавали изключително високи възнаграждения

Жители на 3 софийски квартала се вдигат срещу строежа на 75-метрова сграда до КАТ

Жители на 3 софийски квартала се вдигат срещу строежа на 75-метрова сграда до КАТ

"Няма отстояние от моста на метрото, няма коректна транспортна оценка - тя е връщана няколко пъти преди това, задръстванията там са огромни, няма отстояние от другите сгради, няма място за паркиране", коментира организаторът на протеста Никола Делчев

България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна

България предложи създаване на регионален център на НАТО по сигурността във Варна

Министърът на отбраната постави въпроса за развитието на Военноморския координационен елемент във Варна като структура на НАТО у нас чрез създаването на Регионален център за военноморско сътрудничество, който да насочва корабоплаването в Черно море

Коментари (0)