ЕП прие първи по рода си закон за свободата на медиите

Текстът беше одобрен в голяма степен с 464 гласа "за", 92 "против" и 65 "въздържал се"

Европейският парламент (ЕП) прие първия по рода си закон за свободата на медиите, чиято цел е да защитава журналистите, да се бори с политическата намеса в редакционните решения и да увеличи прозрачността на собствеността на медиите, предаде АФП.

Текстът беше одобрен в голяма степен с 464 гласа "за", 92 "против" и 65 "въздържал се".

"Не трябва да си затваряме очите пред факта, че свободата на печата е застрашена в целия свят, включително и в Европа. Убийството на Дафне Каруана Галиция в Малта, атаките срещу свободата и плурализма на пресата в Унгария и много други неща показват това ясно", заяви германският евродепутат Сабине Ферхайен, докладчик по текста.

"Европейският закон за свободата на медиите е нашият отговор на тази заплаха", продължи евродепутатът, член на ЕНП (Европейска народна партия),по време на дебат на пленарната сесия в Страсбург.

Проектът за регламент беше представен от Европейската комисия през септември 2022 г. с цел защита на плурализма и независимостта на медиите в условията на влошаваща се ситуация в страни от ЕС като Унгария и Полша, но също така и на шпионски софтуер като Pegasus или Predator, използван срещу журналисти.

"Не беше лесно да се стигне до този момент. Законът имаше много противници, ако не и врагове", заяви заместник-председателят на Комисията Вера Йоурова, която отговаря за ценностите и прозрачността, тъй като крайно десните евродепутати обвиниха ЕС, че е превишил правомощията си, като е приел закон по темата.

Текстът се отнася по-специално до зачитането на поверителността на журналистическите източници и забраната за внедряване на технологии за наблюдение, като например шпионски софтуер, в устройствата, използвани от журналистите. /БГНЕС