Ердоган изтъква дипломатическите си успехи с поглед към изборите

Тайип Ердоган

Тайип Ердоган

Поредицата от дипломатически победи, увенчани със сделката за възобновяване на износа на зърно от Украйна, дава известна почивка на президента Тайип Ердоган от икономическите проблеми на Турция и предлага план на стратегията му за кампанията за изборите, които ще се проведат през следващата година.

Поредицата от дипломатически победи, увенчани със сделката за възобновяване на износа на зърно от Украйна, дава известна почивка на президента Тайип Ердоган от икономическите проблеми на Турция и предлага план на стратегията му за изборите, които ще се проведат през следващата година.

Докато се подготвя за това, което се очертава да бъде най-голямото предизборно предизвикателство в почти 20-годишното му управление, президентът изтъква постиженията си на световната сцена.

"Турция преминава през най-силния си период в политическо, военно и дипломатическо отношение", заяви той пред хилядна тълпа в Северозападна Турция през уикенда, ден след като проведе разговори в Русия с президента Владимир Путин.

Напредъкът в международен план контрастира с мрачната икономическа картина у дома, където инфлацията се покачва до 79%, а лирата се колебае близо до рекордно ниските нива, които достигна по време на последната валутна криза през декември.

Опонентите обвиняват неортодоксалната икономическа политика на Ердоган, включваща поредица от намаления на лихвените проценти въпреки високата инфлация и уволнението на трима управители на централната банка от 2019 г. насам, заради които страната има големи дефицити по текущата сметка и е зависима от външно финансиране в подкрепа на икономиката.

Ердоган заяви, че плодовете от икономическите политики на правителството - приоритизиране на износа, производството и инвестициите - ще станат по-ясни през първото тримесечие на 2023 г.

Междувременно правителствени служители и висши членове на управляващата му партия АК представят президента като държавник, изправен срещу съперници на изборите, които далеч не могат да се сравнят с неговите международни качества.

"Независимо дали го харесвате или не, Ердоган е лидер", заяви високопоставен турски служител, като твърди, че никоя друга международна фигура не е имала същото ниво на контакти с водещите световни играчи. "В Турция няма лидер, който да може да го замени."

Споразумението за възобновяване на износа от Украйна, прекъснат след нахлуването на Русия през февруари, би могло да облекчи недостига на зърно, заради който милиони хора са изложени на глад, а световните цени се повишават.

Ердоган осигури отстъпки от НАТО във връзка с присъединяването на скандинавските страни и започна сближаване със съперничещите си сили в Близкия изток.

През юни Ердоган получи и обещание от президента на САЩ Джо Байдън, че ще подкрепи продажбата на изтребители F-16 на Турция, след като Вашингтон блокира възможността Анкара да закупи по-модерни самолети F-35 заради закупуването на руско оръжие.

Най-дългогодишният управляващ и най-доминиращата политическа фигура от времето на Мустафа Кемал Ататюрк, основал съвременна Турция преди близо век, Ердоган е изправен пред парламентарни и президентски избори, които трябва да се проведат през юни 2023 г.

Проучване на социологическата агенция Metropoll от миналата седмица установи леко покачване на подкрепата за неговата партия АК до 33,8 %, което все още е най-много за всяка една партия. Но той е изправен пред хлабав съюз от опозиционни партии, а проучванията показват, че изостава от опозиционните кандидати за президент.

Основните проблеми, които тревожат избирателите, са състоянието на икономиката и присъствието на 3,6 млн. сирийски бежанци, които Турция посрещна в началото на конфликта в Сирия, но все повече се възприемат от турците като конкуренти за работни места и услуги.

"Правителството използва външната политика като материал, за да прикрие икономическата катастрофа, в която е въвлякло страната, разказвайки приказки за "дипломатическа победа" у дома", казва Ердоган Топрак, депутат от основната опозиционна CHP и старши съветник на нейния лидер Кемал Киличдароглу.

Топрак заяви, че дори на дипломатическия фронт Ердоган прави отстъпки, които "уронват достойнството на страната ни и я правят слаба".

Ердоган, който преживя огромни антиправителствени протести през 2013 г. и опит за преврат през 2016 г., се стреми да възстанови обтегнатите връзки с други близкоизточни сили, отчасти с надеждата да привлече крайно необходими чуждестранни средства.

Обединените арабски емирства, съперник на Турция в гражданската война в Либия и в спора за Катар в Персийския залив, се присъединиха към Китай, Катар и Южна Корея в сделки за валутен обмен с Анкара на обща стойност 28 млрд. долара. Турция също така се надява на сделка със Саудитска Арабия и предприе стъпки за подобряване на отношенията с Египет и Израел.

"Избирателите са наясно с ползите от дипломацията. Понякога те ще се оплакват от икономиката или бежанците, но ще гласуват за Ердоган за продължаването на ефективната Турция", заяви служител на АК партия.

Ключово за дипломацията на Ердоган в Близкия изток и извън него е това, което той нарече свое "съвместно разбирателство, основано на взаимно доверие и уважение" с Путин - отношения, които предизвикват нарастваща загриженост сред партньорите на Турция в НАТО, откакто Русия нахлу в Украйна.

Турция се опитва да постигне баланс, като критикува руската инвазия и предоставя на Украйна оръжия, като същевременно отказва да се присъедини към Запада в налагането на санкции на Русия - позиция, която според нея е помогнала на усилията ѝ за посредничество да дадат резултат.

"Като осигурихме отварянето на зърнения коридор, ние отново потвърдихме ключовата роля на Турция в решаването на глобалните проблеми", заяви Ердоган в събота./БГНЕС, Ройтерс