18 Юни, 2026

ЕС предупреди Google за дезинформация в YouTube след атаката на "Хамас"

ЕС предупреди Google за дезинформация в YouTube след атаката на "Хамас"
Тиери Бретон

Бретон посочи, че Google има специална отговорност да защитава потребителите от пропаганда

Еврокомисарят Тиери Бретон, предупреди Alphabet, компанията-майка на Google, да внимава с потенциално „незаконно съдържание и дезинформация“ в своята платформа YouTube.

В последното от поредица от съобщения до технологични изпълнителни директори еврокомисарят по индустрията изпрати писмо до изпълнителния директор на Alphabet Сундар Пичай.

В писмото се изказва предупреждение YouTube да спазва условията на новия Закон за цифровите услуги (DSA) на ЕС.

„След терористичните актове, извършени от "Хамас" срещу Израел, виждаме вълна от незаконно съдържание и дезинформация, разпространявани в ЕС чрез определени платформи“, заяви Бретон.

Това предупреждение отразява предишните писма до Илън Мъск (X), Марк Зукърбърг (Instagram и Facebook) и Шу Зи Чу (TikTok), изпратени по-рано през тази седмица.

Бретон отбеляза, че YouTube се използва от много деца и тийнейджъри и предупреди, че Google има специална отговорност да защитава потребителите от пропаганда и вредни или съдържащи насилие избражения.

„Независимо от факта, че моят екип ще се свърже с конкретно искане по редица въпроси за установяване на съответствие с DSA, призовавам ви проактивно да докладвате по бърз, точен и пълен начин относно въпросите, повдигнати в това писмо“, пише Бретон.

„Както знаете, след започване на потенциално разследване и установяване на несъответствие могат да бъдат наложени санкции“, се казва в писмото. /БГНЕС

Сподели:
 Навальный LIVE:  Ето как  Кремъл пренаписа жалката биография на Путин

Навальный LIVE: Ето как Кремъл пренаписа жалката биография на Путин

"Наследникът на Елцин бил, нека бъдем честни, незабележим служител на службите, който до този момент не се бил отличил с никакви постижения и не бил запомнен с нищо", разказва водещият

The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

Според Кофлин руската армия губи всеки месец около 30 000 души убити и ранени, а икономиката изпитва все по-силен натиск заради продължителната война

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",

Коментари (0)