Г-7 готви нови мерки срещу заобикалянето на руските санкции

Москва е разработили мрежа от чуждестранни дъщерни дружества

Финансовите министри на страните от Г-7 обещаха да увеличат усилията си, за да попречат на Русия да заобикаля санкциите, наложени след инвазията ѝ в Украйна.

„Оставаме решени да предприемем допълнителни инициативи в отговор на нарушенията на ограниченията на цените на петрола“, се казва в изявление на групата след срещата във Вашингтон. 

През декември 2022 г. Г-7, заедно с Европейския съюз и Австралия, се договори да окаже натиск върху купувачите на руски петрол да не надвишават определен таван на цените.

Целта на споразумението беше да се ограничат продажбите и приходите от руски петрол, без да се ограничава износът толкова рязко, че това да доведе до скок на световните цени на петрола.

Но някои страни, особено Китай, продължиха да внасят руски суров петрол, без да спазват ценовия таван.

Финансовите министри от Г-7 заявиха също, че ще предприемат допълнителни мерки, насочени към „увеличаване на разходите на Русия за използване на сенчестия флот за избягване на санкциите“.

Длъжностни лица посочват, че Русия използва флота си от танкери в сянка, много от които са стари, немаркирани и лошо поддържани, за да заобикаля санкциите, като транспортира петрол, без да декларира надлежно товара или маршрута си.

Понякога танкерите товарят или прехвърлят товара си в морето, за да избегнат нежелано внимание.

Съединените щати и ЕС са наложили санкции на няколко от тези кораби и техните собственици, по-специално на руската държавна морска компания „Совкомфлот“.

Министрите от Г-7 заявиха, че възнамеряват „да активизират усилията си, за да попречат на финансовите институции да подкрепят заобикалянето на нашите санкции от страна на Русия“.

Според Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ руските финансови институции са разработили мрежа от чуждестранни дъщерни дружества, за да улеснят покупката или продажбата на санкционирани стоки.

Към министрите от Г-7 на срещата в събота се присъединиха шефовете на централните банки на седемте държави, както и висши служители на Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

В петък Г-7, която обединява седем от най-развитите икономики в света, обяви, че е постигнала споразумение за предоставяне на заем на Украйна в размер на около 50 млрд. долара.

Заемът ще бъде изплатен не от Украйна, а с лихвите - около 3 млрд. долара годишно - генерирани от руските активи, иззети и замразени след началото на пълномащабната война през февруари 2022 г. /БГНЕС