16 Юли, 2026

Гърция започна да прехвърля съветските си бойни машини на Украйна

Гърция започна да прехвърля съветските си бойни машини на Украйна

Гърция е започнала доставки на съветски бойни машини на пехотата БМП-1 за нуждите на украинската армия. Това съобщи външният министър на Украйна Дмитро Гулеба на пресконференция след разговорите си с министъра на външните работи на Гърция Никос Дендиа.

"Няма да го крия, ние ценим особено оръжията, които Гърция прехвърля на Украйна, за да можем да защитим земята си. Много е важно, че дългоочакваната доставка на бронирани машини на пехотата БМП-1 за Украйна от Гърция вече е налице Скоро те ще пристигнат в нашата армия и мигновено ще засилят бойната готовност и отбранителната способност на страната ни“, каза Кулеба, предава Offnews.bg.

Украинският външен министър изрази благодарността си на гръцката страна за това съдействие. Гърците обмислят и украинското искане за доставки на средства за ПВО.

Миналия месец стана известно, че Гърция планира да прехвърли 40 съветски бойни машини на пехотата в Украйна. Доставките са част от кръгов обмен с Германия, която трябва да достави на Атина същото количество бойни машини на пехотата Marder.

В същото време във вторник по повод искането на ДСБ България да предостави военна помощ на Украйна служебният министър Гълъб Донев заяви: "Ние нямаме оръжие, което да е годно, което да предоставим на Украйна. За да предоставим оръжия, трябва да обезпечим с оръжия от същия калибър нашата национална сигурност". В същото време страни от източното крило на пакта използват нуждата от съветско въоръжение в Украйна за да обновят военния си арсенал с кръгов обмен като този на Гърция с участието на Германия.
Сподели:
Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Президентът Володимир Зеленски е заявил по време на заседание на парламентарната група „Слуга на народа“, че между Федоров и главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски съществува системен конфликт

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Американският Център за стратегически и международни изследвания публикува обновена оценка на руските загуби във войната срещу Украйна, според която руските войски са понесли около 1,4 милиона бойни загуби, включително убити, ранени и безследно изчезнали

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Силите за отбрана вече са способни да нанасят удари по цели на разстояние над 2500 км.

Коментари (0)