Харизанов: Глобалният акт "Магнитски" в България е против всякаква логика

Георги Харизанов

Георги Харизанов

"Глобалният акт "Магнитски" в България се превърна в посмешище, абсолютно противно на всякаква логика, благодарение на активностите на един посланик, който зае партийна страна и ходеше да се снима с партийни активисти по министерства и агенции, където няма никаква работа като посланик".

Това коментира пред БНР анализаторът Георги Харизанов. И обясни:

"В няколко поредни предизборни кампании глобалният закон "Магнитски", който е предназначен към това да наказва за пране на пари, корупция по високите етажи на властта и да предотвратява заплахи към американската финансова система, заради който Херо Мустафа беше похвалена от генералния инспектор от Държавния департамент, оценявайки мандата, успя изцяло да девалвира в България. Сигурен съм, че никой не си спомня имената на чиновниците от АЕЦ "Козлодуй", които бяха наказани заради глобалния акт "Магнитски", коментира анализаторът. 

По думите му експертизата на Владислав Горанов "не се е изпарила", а резултатите му като финансов министър, според него, са безспорни. Георги Харизанов изказа мнение, че няма никакъв проблем Владислав Горанов да се върне в политиката, а дали ще го направи – е друга тема.

Анализатор изрази позиция и по повод смяната на служебния външен министър.

"Истината е, че са се натрупали за изключително кратко време страшно много грешки на бившия вече външен служебен министър. Смяната му е решение на Главчев, което просто съвпада с поредно изказване на Борисов по темата. Може ли да убедим някого, че това е случайно – не", посочи Харизанов.

Като една от грешките на бившия външен министър Харизанов посочи негово изказване към Украйна. И още: "Това, че по време, в което летят ирански дронове към Израел, той е с изключен телефон, защото Черна гора не е в ЕС и е скъп роумингът … 2 дни е бил с изключен телефон човекът".

Според него свободата на служебното правителство да се реагира бързо не е на всяка лоша новина.

Идеята на конституционните промени беше парламентът да не прекъсва своята работа и да контролира и служебните правителства, за да нямат безконтролна власт, заяви още анализаторът. И попита:

"Кой друг да има легитимно мнение по работата на външния министър, освен председателя на външната комисия в парламента в една парламентарна република. Явно служебният премиер се е съобразил с мнението на председателя на външната комисия в парламента за външния министър", изтъкна Харизанов.

А след изборите Харизанов очаква ситуация на изключително сложни преговори, такива до степен почти на невъзможност.

"Нищо чудно това да избие в съвсем друга посока и да си припомним времената на Беров, което не е позитивен сценарий", прогнозира той.

Анализаторът призова политиците да говорят един за друг в кампанията така, че и след нея да имат очи да си говорят.