3 Януари, 2026

Христо Иванов: С Изборния кодекс ГЕРБ, ДПС и БСП тестват лоялността помежду си за общ кабинет

Христо Иванов: С Изборния кодекс ГЕРБ, ДПС и БСП тестват лоялността помежду си за общ кабинет

Христо Иванов, снимка: БГНЕС

От ДБ са готови да подкрепят правителство на ПП без да участват с министри

"Може би поканата на президента в понеделник е свързана с неговия календар, защото с останалите партии разговаря в средата на седмицата. Аз се радвам, че Румен Радев като че ли излезе от острия тон. Не знам какво да очакваме от срещата, но натрапчивото повтаряне, че България ще влезе във война, като че ли заглъхна". Това заяви пред БНР съпредседателят на "Демократична България" Христов Иванов. 

"Холандия е говорителка на една група страни в ЕС по темата за членството ни в Шенген. Политическата нестабилност в страната ни допълнително оцветява всяка оценка. Нашите партньори виждат, че имаме проблеми, а в същото време няма кой да ги реши. Има дълбоки разделителни линии между политическите формации. Преодоляването им изисква много работа, поемане на отговорност по отношение на корупцията в страната. Ние обвиняваме ГЕРБ и ДПС, че са скачени съдове и през последните 12 години концентрираха властта навсякъде. Те ни отвръщат, че през последните месеци не сме постигнали трайни резултати. Лишаването от комисии на опозицията в предишния парламент беше откровена глупост. Арестът на Бойко Борисов не може да бъде политика или правосъдие. В една демокрация властта трябва да се упражнява със съзнателно самоограничаване. Маниерът, по който се променя Изборния кодекс, счупи идеята за това самоограничаване", каза още Иванов. 

"Ние неслучайно предложихме специална комисия в парламента за промените на Изборния кодекс. Няма дадено едно доказателство за митовете около машините и флашките. Всичко се чупи. Ние никога не сме смятали, че това е приоритет. ДПС, което е основен посредник между БСП и ГЕРБ, иска друг вид машини, но предложението се отхвърля. Тук въпросът не е за Изборния кодекс, а става въпрос за тест за лоялност - дали ГЕРБ, ДПС и БСП могат да направят правителство в тристранен формат. Очевидно се случва нещо повече от това, което се прави. Ако трите партии са удовлетворени от процеса по отношение на този маниер, това вероятно ще им даде кураж да продължат нататък. Тази коалиция обаче ще позволи наистина да се върнем към 2013 г.", каза още Иванов. Той не изключва правителство на малцинството само на ПП, без участието с министри на "Демократична България". Христо Иванов уточни, че първо с колегите си трябва да видят какво предлагат от формацията на Кирил Петков и Асен Василев.  
Сподели:

Коментари (0)

Бисерите на Пената също остават в историята: Баджо да не ти е баджанак?

Бисерите на Пената също остават в историята: Баджо да не ти е баджанак?

"Знам ги много добре. Там са Марадоната и Кинаджи. (б.ред. - Каниджа) Те са европейски шампиони на Южна Америка", обясняваше той

Отиде си Димитър Пенев

Отиде си Димитър Пенев

Той е единственият, постигнал грандиозни успехи както като футболист, така и като треньор, като връх в кариерата му е четвъртото място на Световното първенство в САЩ през 1994 г.

Дървото падна върху автомобил на Витоша, загина майка на две деца

Дървото падна върху автомобил на Витоша, загина майка на две деца

Инцидентът е станал на ул. „Беловодски път“ към Копитото около 10 часа. Заради много бурен вятър огромно дърво рухна върху кола и в столицата