Руслан Стефанов: В България е по-важно кой ще е шеф на БЕХ, а не каква политика ще имаме

Руслан Стефанов, снимка: БГНЕС

Руслан Стефанов, снимка: БГНЕС

"В последните 20 години съществуващите лобита стабилно са завладели позициите в енергетиката. Политическите страсти от последните няколко години показват, че българските политици не искат да подредят различните институции. Върви се към по-голяма политизация", коментира пред БНР икономистът Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията.

"Вълната на "политическия адреналин", "политическото надлъгване" в момента са изключително вредни за развитието на политики, изискващи поне 10-годишен хоризонт", смята той.

По думите му е много трудно "в този политически шум" да се отделят темите от стратегическо значение.

"От една страна имаме вземане на решения в парламента за задължаване на енергетиката ни с милиарди за години напред, десетилетия. От друга страна имаме групи, които очевидно са свързани най-вероятно с интереси, които не са в България. Което създава тази преса, която оставя българските стратегически интереси в един вакуум", отбеляза Руслан Стефанов, визирайки протестите срещу разполагането на перки в Черно море за използване на офшорната вятърна енергия.

По думите му, "тези групи, свързани с протести против шистовия газ, с местен натиск, се оказва, че имат огромно влияние и отново са възбудени, за да попречат на такива стратегически цели".

"Ако Зелената сделка е приоритет (защото не се отделят национални средства за енергийния преход), би трябвало в енергетиката и околната среда да се приоритизира кое е по-важно", подчерта икономистът.

"Но в България е по-важно кой ще бъде шеф на БЕХ, а не каква политика ще имаме, какви технологии", коментира Стефанов.