Пандемията превърна световни туристически центрове в призрачни градове

Пандемията от коронавирус превърна едни от най-добрите туристически атракции в света в самотни, призрачни места - от руините на Мачу Пику до пясъчните плажове на Тайланд. Сега туристическите специалисти и местните власти се уповават на надеждата за икономическо възстановяване, което ще върне приключенците.

Ето няколко тъжни примера, подбрани от АФП.

Не толкова "вълшебна" Венеция

Ренесансовият град Венеция на северното Адриатическо крайбрежие на Италия е почти изцяло зависим от туризма. Първите девет месеца на 2020 г. отчитат спад от 73,1% в посещението на чуждестранни туристи, показва проучване, публикувано от консултантска служба по заетостта през декември. Общото намаление е 59,5%.

„Без туристите Венеция се превръща в град-призрак, мъртъв град като Помпей“, каза Анна Бигай, президент на кооперацията за туристически гидове на града, която е водила само около дузина обиколки през последната година. "Има чувство на тъга, когато вървиш по улицата", констатира тя.

Мрачни перспективи за Града на светлините

За Париж 2020 г. беше катастрофа, като броят на туристите се срина с две трети при загуба на приходи, оценена на 12,1 милиарда евро в сравнение с 2019 година.

Лувърът, най-големият музей в света, посрещна 72% по-малко посетители миналата година.

„Започваме годината със заключване за поне три месеца, може би много по-дълго“, каза Дидие Арино, директор на независимата консултантска група "Protourisme", отбелязвайки, че регионът на Париж зависи силно не само от туристите, но и от бизнес пътуващите.

Песимизъм в Мачу Пикчу

Около 80% от бизнесите, скупчени около планинската цитадела на инките, остават затворени, а местната икономика, силно зависима от чуждестранни туристи, е спряла.

Местният кмет Дарвин Бака очаква през 2021 г. нов удар, страхувайки се, че бизнесът няма да се нормализира поне до 2022 г., в зависимост от успеха на ваксинационните програми.

Барселона тъгува

Настроението е мрачно и в Барселона, една от най-добрите туристически дестинации в Испания, където заетостта на хотелите намаля от 8,5 милиона през 2019 г. на 1,8 милиона миналата година.

Няколко хотела, които все още работят, са се превърнали в места за дистанционна работа или са намалили цените си за дълъг престой, за да се конкурират с традиционните места за отдаване под наем.

Тайландска трансформация

Властите в Тайланд се насочиха към вътрешния туризъм, за да поддържат индустрията на повърхността, добавяйки групови пътувания и създавайки стимули за местните хора да пътуват. Политиката даде плод в райони, които са извън затворените маршрути за международни туристи, като например на североизток.

Банка Крънгсри прогнозира, че на страната ще са необходими две до три години, за да се върне към предпандемичните си туристически нива, като се очаква свързаната с туризма заетост и търговска дейност да останат в затруднение.

Дубровик мечтае

Хърватският средновековен град Дуброник, който през миналата година отчете 85% спад на посетителите, мечтае да се върне към нивата преди пандемията.

"Перспективите засега са добри", каза Ана Хърнич, ръководител на туристически офис. „Има голямо желание да се върнем към „нормалното“ и смятаме, че това ще се случи.“

(Източник: БГНЕС)