Иран започна обогатяване на уран до 60% в ядрения обект Фордо

Предстоящото посещение на делегация на МААЕ в Иран може да бъде отменено.

Иран започна да обогатява уран до 60% в иранския ядрения обект  Фордо, предаде държавната агенция ISNA, позовавайки се на Организацията за атомна енергия на Иран.

Според ISNA решението е било взето в отговор на резолюцията на Съвета на управителите на МААЕ относно иранската ядрена програма, изготвена от САЩ и "тройката" (Великобритания, Франция и Германия).

Агенцията потвърди също така използването на каскадата от центрофуги IR-2m и IR-4 за обогатяване на уран в Натанз.

Вчера Техеран предупреди, че ще предприеме ответни мерки срещу МААЕ във връзка с резолюция, в която се критикува липсата на сътрудничество на Техеран с ядрения надзорен орган.

В четвъртък Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия внесоха предложение, прието от агенцията на ООН, което е второто по рода си в рамките на шест месеца.

Говорителят на иранското външно министерство Насер Канани обяви отговора в коментар в неделя вечерта.

"В отговор на неотдавнашните действия на три европейски държави и Съединените щати за приемане на резолюция срещу Иран Организацията за атомна енергия на Иран взе решение за някои първоначални мерки", каза той.

"Прилагането на тези мерки беше осъществено днес в присъствието на инспектори на МААЕ в комплексите за обогатяване на уран в Натанз и Фордо", добави той, без да уточнява какви са били мерките.

Той също така намекна за вероятността следващото посещение на делегацията на МААЕ в Иран да бъде отменено.

В събота външният министър на Иран Хосейн Амир-Абдолахиан осъди резолюцията, като обвини четирите държави, че се опитват да упражнят "максимален натиск" върху Техеран на фона на двумесечните общонационални протести в ислямската република.

Резолюцията беше приета в условията на безизходица по отношение на недекларираните запаси от уран в Иран и застоя в преговорите, целящи да съживят ядреното споразумение на Техеран със световните сили от 2015 г.

Споразумението, което Иран постигна с Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и САЩ, даде на Техеран облекчение от санкциите в замяна на гаранции, че няма да може да разработи или придобие атомно оръжие.

Сделката се разпадна след едностранното оттегляне на Вашингтон през 2018 г. по времето на тогавашния президент Доналд Тръмп, който изтъкна, че Техеран нарушава условията на споразумението. /БГНЕС