20 Юни, 2026

Ирански генерал е загинал при израелския удар, който уби лидера на „Хизбула“

Ирански генерал е загинал при израелския удар, който уби лидера на „Хизбула“
Снимката е илюстративна - EPA/BGNES

Смъртта на 58-годишния ген. Абас Нилфорушан е пореден удар за Техеран

Влиятелен генерал от иранските Гвардейци на Ислямската революция е загинал при израелския въздушен удар, с който беше ликвидиран лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала в Бейрут, съобщават днес иранските медии, цитирани от Асошиейтед прес и Дарик.

Смъртта на 58-годишния генерал Абас Нилфорушан е пореден удар за Иран в момент, в който близо едногодишната война между Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" в ивицата Газа е на ръба да прерасне в регионален конфликт. Убийството му засилва допълнително натиска върху Иран да реагира, въпреки че през последните месеци Техеран даде знак, че иска да преговаря със Запада за санкциите, които смазват икономиката му.

Заместник-ръководителят на иранската съдебна власт Ахмад Реза Пур Хаган също потвърди смъртта на генерала, отбелязвайки, че той е "гостувал на народа на Ливан", предаде държавната информационна агенция ИРНА. Според агенцията Хаган е заявил също, че Иран има право на ответни действия "съгласно международното право".

По данни на американското министерство на финансите Нилфорушан е бил заместник-командир на операциите в Корпуса на Гвардейците на Революцията. През 2022 г. министерство му наложи санкции, като заяви, че той е оглавявал организация, "пряко отговорна за потушаването на протестите“ в Иран. Санкции бяха наложени след продължилите няколко месеца протести заради смъртта в ареста на иранската кюрдка Махса Амини, задържана, тъй като не носела хиджаба си.

Ген. Нилфорушан е служил и в Сирия, където е подкрепял президента Башар Асад във войната, избухнала в резултат на Арабската пролет през 2011 г. Както при много негови колеги, военната му кариера започва във войната между Иран и Ирак през 80-те години на миналия век.

През 2020 г. иранската държавна телевизия го нарече "другар" на ген. Касем Солеймани – ръководителят на експедиционните сили "Кудс", убит при атака на американски дрон в Багдад същата година.

Сподели:
Нова руска атака срещу Харкив, най-малко 9 души са убити - включително дете

Нова руска атака срещу Харкив, най-малко 9 души са убити - включително дете

Петима души са хоспитализирани, а още четирима са получили медицинска помощ на място

Тръмп със своя версия войната в Украйна - руски генерал пратил танковете в блатата и провалил победата на Путин

Тръмп със своя версия войната в Украйна - руски генерал пратил танковете в блатата и провалил победата на Путин

"Вместо да отиде директно в Киев и да сложи край на войната в първия ден, той решил да кара през полета и блата"

Без социални мрежи за тийнейджърите във Великобритания

Без социални мрежи за тийнейджърите във Великобритания

Стармър заяви, че няма да прави компромис с безопасността и щастието на децата

Коментари (0)