В нарушение на санкциите: IT фирма с руска собственост се оказа предпочитана от български институции

Европейските санкции спрямо Русия в областта на изпълнението на обществени поръчки у нас се нарушават с лекота. Оказва се възможно фирма, съсобственост на руски гражданин, да спечели договор, въпреки че в документацията изрично е уточнено, че няма право да участва в поръчката, пише в свое разследване "Сега". Фирмата се оказа партньор на редица институции у нас, като нито една от тях не прекратява договорните си отношения с нея. Нещо повече - в една от процедурите дружеството е получило възможност да се поправи. Така в последния възможен момент фирмата е прехвърлила собствеността си и вече формално отговаря на наложените от ЕК забрани. 

Това показва проверка на "Сега" по повод възложен от "Информационно обслужване" договор за доставка на софтуерни лицензи на фирма "Софтлайн". Фирмата изпълнява сходни поръчки в министерство на образованието, външно министерство и НЗОК. Европейските санкции забраняват сключването на нови договори с контролирани от руски граждани или руски фирми дружества, като ограниченията са в сила от 9 април, 2022 г. До 10 октомври следваше да се прекратят и всички заварени стари контракти. Как наличието на санкции се оказва дребна подробност за институциите у нас и проверява ли изобщо някой кандидатите и вече сключените договори? 

Скандалният договор на "Информационно обслужване" със "Софтлайн" е сключен в края на септември 2022 г., при това по процедура на договаряне без обявление. Поради липсата на интерес към предходна открита процедура "Информационно обслужване" е решило да покани директно само "Софтлайн".  В условията на поръчката изрично се посочва, че фирми, нарушаващи изискванията на санкциите в областта на обществените поръчки, не могат да участват. Не е ясно как точно е проверявана собствеността и дали фирмата е подавала декларация в този дух, но конкурсната комисия изобщо не е открила проблем. Така от 30 септември 2022 г. "Софтлайн" има договор с продължителност до 2025 г. за осигуряване на Microsoft лицензи за нуждите на БТА на стойност 471 950 лв. 

Справка във фирмените регистри показва, че към този момент "Софтлайн“ ЕООД е била 100% собственост на „Софтлайн холдинг ПЛС“. 55,02% от акциите на това дружество са на свой ред собственост на „Софтлайн груп инк“ на руския гражданин Игор Боровиков. Така Боровиков е лице, което косвено притежава над 50% от собствеността в „Софтлайн“ и попада под ограниченията за сключване или изпълняване на договори в ЕС. 

Проверката в регистъра на обществените поръчки за други договори, изпълнявани от „Софтлайн“, дава още по-любопитни резултати. Оказва се, че фирмата има много по-голям договор с просветното министерство, също сключен в нарушение на санкциите – абонаментно ползване на продукти на Microsoft за университетите и научните институти. Договорът е от 19 април 2022 г. – сключен е 10 дни след влизането в сила на забраните в областта на обществените поръчки, продължителността му е до януари 2025 г., а стойността – 5,3 млн. без ДДС. Дори да приемем, че МОН не е било много наясно с новите правила покрай прясното им приемане, ведомството е имало време да разбере междувременно и да предприеме последващи мерки. За действащи стари договори правилата на ЕС предвиждат поетапното им прекратяване най-късно до 10 октомври 2022 г.

Нищо от това не се е случило, а фирмата се поява отново по друга процедура на МОН - обявена през юли поръчка за поддръжка и управление на платформите за дистанционно обучение.