Ако консервираните ви домати са от Южна Италия, вероятно организираната престъпност има пръст в придвижването им от фермата до рафта на супермаркета. Мафията контролира голяма част от агробизнеса в Южна Италия. Това е голям бизнес, който добавя милиарди евро към годишния й оборот. Как обаче мафията печели толкова пари, след като консервираните домати са толкова евтини? Мафията контролира голям дял от селскостопанския бизнес в Южна Италия, пише „Гардиън“. През 2022 година Италия е произвела 6,3 милиона тона домати – най-голямото количество в ЕС. Тя е третият в света производител на консервирани домати. Тази индустрия осигурява 4,9 милиарда евро в италианската икономика.
Как работи мафиотската схема?
В Южна Италия мафията контролира огромна част от фермите – като ги купува или принуждава фермерите да работят за нея. Мафиотите участват във всяка фаза от селскостопанския бизнес – от производството до транспорта и дистрибуцията. Специализиран антимафиотски доклад изчислява, че чистата печалба на мафията за 2019 година е над 24,5 милиарда евро. Един от основните инструменти на престъпните групи е да се възползват от формите на модерно робство. Във фермите работят нелегални имигранти срещу символично заплащане. Организацията се ръководи от т. нар. „капорале“ – посредник между фермерите, мафиотските босове и работниците. Те осигуряват легалния статус на мигрантите, които в повечето случаи работят седем дни в седмицата по 12 часа на ден за по-малко от 30 евро на ден и сами плащат за храна и здравни услуги.
В доклад на ООН от 2021 година се посочва, че между 400 000 и 430 000 души работят в селското стопанство, заробени от нелегални организации. Докато големите вериги супермаркети декларират на хартия, че се борят срещу модерните форми на робство, в действителност се възползват от по-евтините консерви и продукти, произведени от мафиотските организации. И така, ниските цени на доматените консерви в европейските магазини много често се дължат именно на робски труд./БГНЕС