Народното събрание даде картбланш за започване на преговори с Украйна за оборудването на АЕЦ „Белене“. В рамките на 60 дни ще имаме по-конкретни параметри на възможния взаимен интерес за двете страни. Това заяви заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова по БГ он еър.
„Парламентът ни даде картбланш да започнем разговори с украинската страна, точно за да верифицираме интереса, включително и на двете страни. И освен картбланш за започване на преговори парламентът даде и индикативни параметри, т.е. даде една индикативна стойност, която би трябвало да се достигне при преговорите с украинската страна, както и срок с който да се върнем в парламента и да докладваме за напредъка по преговорите и конкретните параметри на евентуален възможен взаимен интерес на двете страни“, каза тя.
Според нея именно НС е мястото, където трябва да се вземе решението за бъдещото оборудване на „Белене“, защото темата е „голяма и с огромен обществен интерес“.
Петрова смята, че правилно е подбрано и времето за подновяването на темата и това не е прибързано решение, продиктувано от визитата на украинския президент Володимир Зеленски у нас.
„И пак подчертавам, че мандатът от парламента е за започване на преговори и провеждане на преговори, т.е. да се видят конкретните параметри на възможния взаимен интерес между двете страни. В този процес ние като министерство вече сме създали институционалната структура. Мога да ви уверя, че работят не само експерти от министерството, но също и експерти от НЕК, които са ангажирани с проекта „Белене“, както и от АЕЦ „Козлодуй“ привличаме експерти, така че със сигурност сме ангажирали подходящ екип, който да може да проведе преговорите, да се проучи интереса и в крайна сметка, след 60 дни мисля, че беше по решение на НС, да докладваме какви биха били възможните параметри на такава сделка“, каза заместник-министърът на енергетиката.
Ива Петрова коментира идеята на бившия енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ държавата за влезне с участие в консорциума между „Тотал“ и ОМВ, които имат лиценз за търсене на въглеводороди в блок „Хан Аспарух“ в Черно море.
„Както знаете етапът там е все още на предварителни проучвания. Ако се потвърдят тези цифри, които се цитират в публичното пространство, определено това изглежда като една невероятна възможност и в тази връзка наистина представлява интерес да се проучи възможността чрез някои от държавните дружества държавата да влезе в този консорциум и съответно да получи ползите при едни такива находища на този ресурс“, каза тя.
Петрова напомни, че нямаме потвърдени данни за находищата, но това, което излиза в публичното пространство изглежда изключителна възможност. „Ако се потвърди, това ще промени кардинално позицията на България и ситуацията на нашия пазар“, добави тя. /БГНЕС