Сръбският президент Александър Вучич преживя шок на заседанието на Съвета за сигурност на ООН, посветено на отношенията между Сърбия и Косово.
Съединените американски щати поискаха екстрадирането на всички заподозрени в тероризъм по аферата Банска, тоест конфликтът между сръбските паравоенни групировки и косовските полицейски сили в северната част на Косово на 24 септември, което е студен душ за Вучич, съобщава хърватското издание Jutarnji list.
Припомняме, тогава имаше сблъсък между косовската полиция и терористите, при който бяха убити един полицай и четирима нападатели. Един от водещите сръбски политици от Косово - вицепрезидентът на партията на косовските сърби „Сръбска листа“ и близък сътрудник на Александър Вучич, Милан Радойчич - призна участието си в организирането на атаката.
„САЩ осъждат атаката. Това беше акт, който заплаши живота на гражданите на Косово. Трябва да има пълна отговорност, основана на закона.“ - каза заместник-постоянният представител на САЩ в ООН Робърт Ууд в Съвета за сигурност.
Това е много сериозна заплаха и показател, че САЩ не смятат инцидента в манастира Банска само за терористичен акт, а че Сърбия носи отговорност за него, което, меко казано, постави Вучич в неудобна ситуация. Очевидно Вучич има все по-малко поле за маневриране и Брюксел лека-полека губи търпение от ходовете му, а опозицията също надуши кръвта и чака своя шанс.
Още по-строга позиция?
Освен това авторът на наскоро приетата от ЕП Резолюция за конфликта в Банска - хърватският евродепутат Тонино Пицула, заяви в интервю за портала nova.rs: „Ако Милан Радойчич не бъде екстрадиран в Прищина, това ще усложни и без това трудните отношения между Сърбия и Косово.“
„Освен това евентуалните реакции на международната общност могат да доведат до още по-строги политически и дипломатически действия спрямо Сърбия.“ - посочи Пицула.
Брюксел призова Белград да сътрудничи в разследването на терористичния акт в Банска, но според хърватския евродепутат "Сърбия не се интересува от тези призиви". Това се потвърждава от факта, че не е наложила санкции на Русия, въпреки че е имало много по-силен натиск от страна на ЕС в това отношение.
„Що се отнася до сътрудничеството на Сърбия, трудно е да се потвърди с абсолютна сигурност нейното участие в разрешаването на конфликти, а когато Сърбия сътрудничи, често го прави със задни мисли. Когато този инцидент влезе в дневния ред на Европейския парламент, повече от 90 % от депутатите осъдиха инцидента.“ - подчерта Пицула.
Той каза още, че е „важно е да се отбележи, че Европейският парламент вече няколко пъти изрази дълбока загриженост относно ситуацията в Косово и действията на сръбските власти, особено относно отношенията на Белград с Русия и Китай“. Според евродепутата „това представлява допълнителен фактор, който се взема предвид, когато се разглежда потенциалното познаване и участие на сръбските лидери в това събитие“.
Споменават се и санкции
Поради тази причина ЕП потърси определени правни средства за защита срещу Сърбия, дори до спиране на преговорите с ЕС, които са в застой от години. Но опозицията в Сърбия също иска да спечели от случилото се в Банска. Така президентът на партията Сръбски център Здравко Понош каза, че Александър Вучич трябва да "понесе политическа отговорност за Банска, защото са причинени несъмнени щети". Опозицията трябва да го "порицае" по случая Банска, посочва Понош.
Президентът на Косово Вьоса Османи също поиска екстрадирането на Радойчич в Косово, особено след самопризнанията му. След инцидента Радойчич избяга в Сърбия, където беше задържан и разпитан в белградски съд, но след 24 часа беше освободен със задължението да не напуска Сърбия. Президентът Османи заяви, че Сърбия е „искала анексирането на Северно Косово в стила на Крим“, а Белград обвини, че „паравоенните групировки „Гражданска отбрана“ и „Северна бригада“ получават финансова подкрепа от Сърбия и са били обучавани на полигона в Пасулянске Ливаде“.
Александър Вучич се опитва да излезе от тази неприятна ситуация, затова обяви предсрочни избори за края на тази година - ситуацията около Банска беше причината за този ход. Вучич вече даде заповед на своята партия и други партньори, като СПС на Ивица Дачич и някои по-малки прорежимни партии, че трябва да се постигне абсолютно парламентарно мнозинство, за да може Вучич да контролира Сърбия и имат възможност да променят конституцията без проблем с опозицията. /БГНЕС