Кирил Петков пред "Политико": Борбата срещу корупцията в България реално се оказа битка с Русия

Кирил Петков

Кирил Петков

България трябва да даде приоритет на основната реформа на службите си за сигурност и да отстрани подкрепяните от Москва агенти, ако иска да успее в амбициозните си планове за изкореняване на организираната престъпност и корупцията. Това заяви пред "Политико" съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

По негови думите му в хаотичните, често изпълнени с насилие години след падането на комунизма, агенти на държавна сигурност в България изиграха огромна роля в създаването на могъща мафия — занимаваща се с изнудване, търговия с наркотици и оръжия — която все още има широкообхватна власт в националната политика и съдебната система, отбелязва той и допълва, че мнозина от тях са имали тесни връзки с Москва.

Мисля, че има заложени рискове в нашите служби за сигурност, отбеляза Петков и настоя за реформи.

За да се реформират разузнавателните служби, Петков посочи, че първата стъпка е да се промени законът за това кой подписва назначаването на началниците на отделните служби за сигурност. В момента това задължение е на президента - Румен Радев, който се смята за проруски настроен, пише "Политико". Петков обаче иска това да е в ръцете на парламента. В момента правителството планира да уволни назначените на тези постове от Радев, който е двусмислен относно мястото на България в НАТО и е против въоръжаването на Украйна.

Втората стъпка, продължи Петков, ще бъде проверка на всички служители в охранителния апарат за провеждане на "тестове за почтеност и етичност".

"Ако можем да направим и двете неща, голяма част от влиянието на Русия ще бъде намалено", смята той. Москва използва "корупцията, за да маневрира във външната си политика", допълни Петков и уточнява: "Когато влязохме в борбата с корупцията, не знаехме, че ще се борим директно с Москва, но се оказа, че това е една и съща битка".

По думите на бившия премиер България е обсебена от автократична клептокрация и олигарси, чийто произход стига до комунистическата Държавна сигурност, еквивалента на КГБ и приватизацията на доходоносни държавни активи.


"Политико" уточнява, че интервюто с Петков е проведено преди взрива в неделя в оръжеен склад на Гебрев, но той е бил попитан като цяло дали смята, че Русия атакува оръжейни съоръжения.

"Сигурен съм, че ако руснаците могат да спрат една линия за доставки, ще го направят", отвърна той.

Петков изкара 7-месечен мандат като министър-председател през 2022 г., когато правителството му зае конфронтационна позиция спрямо Русия след нахлуването в Украйна и експулсира 70 руски дипломати и шпиони, припомни Петков.

"Продължаваме промяната" и "Демократична България" се съгласиха да съставят "експертно" правителство, ръководено от двама ротационни премиери, след като ГЕРБ представи бившия еврокомисар по иновациите Мария Габриел за свой кандидат за министър-председател, обяснява още зам.-председателят на "Продължаваме промяната".

"Казахме си: добре, това наистина е един от начините за преодоляване на непреодолимата пропаст", ​​посочи Петков и добави, че може да се довери на Габриел в антикорупционния дневен ред, тъй като тя не е била част от българската политика.