13 Декември, 2025

Внезапна проверка на КЗК в офисите на Музикаутор

Внезапна проверка на КЗК в офисите на Музикаутор

Тя се осъществява съвместно със служители на МВР след решение на Административен съд София - област

На 30 юли 2024 г. служители на КЗК, със съдействието на служители на МВР, извършват проверка в офисите на МУЗИКАУТОР, след получено съдебно разрешение от Административен съд София-област. Проверката на място е във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15 от ЗЗК и/или чл. 101 от ДФЕС и чл. 21 от ЗЗК и/или чл. 102 от ДФЕС от страна на Музикаутор.

Комисията ще проучи дали Музикаутор прилага нелоялни практики при определянето и изплащането на възнагражденията на правоносителите, като същевременно си осигурява извличане на ползи под формата на приходи, съобщиха от Комисията. Такова поведение би могло да лиши правоносителите от полагаемите им се приходи, което би довело до намаляване на стимулите за създаване на нови произведения и следователно би повлияло на конкурентния процес между правоносителите от различните категории. Това от своя страна би лишило и потребителите от ползите от творческите постижения на авторите на музикални произведения, автори на текстове към музикално произведение, на аранжименти и др.

При извършване на внезапни проверки на място служителите на Комисията разполагат с правомощия да получават достъп, преглеждат и изземват всякакви документи и записи, свързани с дейността на проверяваното дружество, независимо от носителя, на който се съхраняват, както и да изземват средства за предаване на информация и веществени доказателства.

След приключването на процесуалните действия по преписката, КЗК ще се произнесе в рамките на законоустановената си компетентност./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Пробив в ЕС: Договориха замразяването на руските активи за финансирането на Украйна

Пробив в ЕС: Договориха замразяването на руските активи за финансирането на Украйна

Безсрочното замразяване целеше да убеди Белгия в подкрепа на предложението на ЕС замразените руски средства да бъдат използвани за отпускане на заем до 165 млрд. евро на Украйна за покриване на военните и гражданските ѝ разходи през 2026–2027 г.

Решение на ЕС за замразените руски активи ядоса РЦБ

Решение на ЕС за замразените руски активи ядоса РЦБ

Механизмите за пряко или непряко използване на активите на Банката на Русия, както и всякакви други форми на неразрешено използване на активите ѝ, са незаконни и противоречат на международното право, включително нарушават принципите на суверенния имунитет

Димитър Радев от Люксембург: В България има доверие в еврото въпреки политическите трусове в страната

Димитър Радев от Люксембург: В България има доверие в еврото въпреки политическите трусове в страната

Готовността на България да приеме еврото не е резултат от еднократно решение. Тя е плод на повече от две десетилетия последователна икономическа ориентация и институционално сближаване