Космически кораб на Китай се скачи с китайска космическа станция в орбита

Китай е изключен от Международната космическа станция по настояване на САЩ

снимката е илюстративна

снимката е илюстративна

Китайски космически кораб с тричленен екипаж се скачи с орбиталната космическа станция на 29 октомври, съобщи „Уошингтън пост“.

Екипът от двама мъже и една жена ще замени астронавтите, които през последните шест месеца живееха на космическата станция „Тянгун“, като провеждаха различни експерименти и поддържаха съоръжението.

Очаква се те да останат до април или май следващата година. Новият командир на мисията, Цай Сючже, е пътувал в космоса с мисията „Шънчжоу-14“ през 2022 г., докато другите двама, Сонг Линдун и Уанг Хаодзе, летят за първи път. Сонг и Уанг са родени през 90-те години на миналия век и са възпитаници на третата вълна за набиране на китайски астронавти, като са преминали през строг процес на тестване и обучение, отнемащ години.

Рано сутринта на 30 октомври Китай обяви изстрелването и излизането в открития космос за „пълен успех“.

Космическият кораб „Шънчжоу-19“, превозващ триото, излетя от Центъра за изстрелване на спътници „Джукуан“ в Северозападен Китай с ракета „Лонг Марч-2F“, която е в основата на китайските космически мисии с екипаж.

„Състоянието на екипажа е добро и изстрелването е успешно“, съобщи държавната централна телевизия на Китай.

Китай изгради своя собствена космическа станция, след като беше изключен от Международната космическа станция, главно поради опасенията на САЩ относно цялостния контрол на Народната освободителна армия върху космическата програма. Китайската лунна програма е част от нарастващото съперничество със САЩ и други страни, включително Япония и Индия.

Освен извеждането на космическа станция в орбита, Китайската космическа агенция е приземила изследовател на Марс. Тя има за цел да изпрати човек на Луната преди 2030 г., което ще направи Китай втората държава след САЩ, която ще постигне подобен успех. Пекин също така планира да изгради изследователска станция на Луната и вече е прехвърлил скални и почвени проби от Луната - за първи път от десетилетия насам, и е поставил марсоход на слабо изследваната далечна страна на Луната - за първи път в световен мащаб.

САЩ все още са водещи в космическите изследвания и планират да приземят астронавти на Луната за първи път от повече от 50 години, въпреки че по-рано тази година НАСА отложи крайната дата за 2026 г.

Новият китайски екипаж ще извърши космически разходки и ще инсталира ново оборудване за защита на станцията от космически отпадъци, някои от които са създадени от Китай./ БГНЕС