Бренън Дохърти, BBC
За своя размер Канада приема много имигранти. През 2023 г. канадските имиграционни власти регистрираха 526 000 нови „постоянни жители“ или новодошли, живеещи в страната, които все още не са граждани, в държава с приблизително 38 милиона души. За сравнение, САЩ, чието население е почти десет пъти по-голямо, приветства малко повече от един милион новодошли през 2023 г. И все пак тези нови постоянни жители могат да се окажат разочаровани, когато кандидатстват за работа, която отговаря на техния образователен опит. Имиграционната система на Канада до голяма степен се върти около базирана на умения система за „точки“, която награждава чуждестранните кандидати с висши степени, но изследователите и новодошлите постоянно отбелязват как някои имигранти изглежда са лишени от квалифицирана работа и са принудени да се блъскат с нископлатени, несигурни места.
„Историята сочи, че имате добра автобиография, добър опит и добро образование, но нямате канадски опит в областта, така че не можем да ви наемем“, казва Изуми Сакамото, доцент в Университета на Торонто "Munk School of Global Affairs and Public Policy", който изучава имигранти. През ноември 2023 г. правителството на Онтарио предприе нещо, което може да изглежда като смела стъпка: то представи законопроект 149, който забранява на работодателите да изискват канадски трудов стаж, когато се рекламират работни места в най-гъсто населената провинция на страната. Също така се изисква приблизително от 30 професионални асоциации, регулаторни органи, отговорни за контрола, да отменят мнението си кой може да работи в области като медицина или преподаване. Законодателството, част от набор от промени в правилата за заетост, все още се движи през законодателната власт на Онтарио, но експерти прогнозират, че ще бъде прието, потенциално в рамките на следващите няколко месеца, благодарение на управляващото мнозинство на Прогресивната консервативна партия. Изследователи и специалисти по заетостта на новодошлите вярват, че тази забрана е добра стъпка за подпомагане на квалифицирани кандидати имигранти, които постоянно се сблъскват с дискриминация или дисквалификация въз основа на това, къде са получили дипломата си или са имали трудов стаж.
Имигрантите в Канада като цяло искат да работят. Около половината от пристигащите през следващите три години могат да се считат за „икономически имигранти“, което означава, че са напуснали родните си страни, защото са вярвали, че Канада ще осигури по-добри възможности. Те са склонни да бъдат по-добре образовани от колегите си, родени в Канада, и в дългосрочен план са наети. Някои работни места обаче изрично изискват канадски трудов стаж, според Комисията по правата на човека в Онтарио, просто не се наемат кандидати с пълномощия или опит от чужбина. Професионалните асоциации последваха примера. Сакамото посочва, че Professional Engineers Ontario, асоциацията, представляваща инженерния сектор, изисква минимални степени на канадски трудов стаж до 2023 г. Междувременно Канада е изправена пред недостиг на квалифицирани работници, от лекари до заварчици.Около 300 000 позиции в Онтарио остават незаети, според министъра на труда на Онтарио Дейвид Пичини. „Прекалено дълго твърде много хора, пристигащи в Канада, са били насочвани към безизходни работни места, за които са свръхквалифицирани“, каза Пикани в изявление през ноември миналата година. „Трябва да гарантираме, че тези хора могат да получат добре платени и възнаграждаващи кариери, които помагат за справяне с недостига на работна ръка.“
Положението е особено лошо за имигрантите в областта на медицината, стоматологията, оптометрията и ветеринарната медицина. Само 4,5% от гражданите на Канада с тези дипломи не работят в сферата си. За имигрантите тази цифра е близо до 30%. В разгара на пандемията през 2020 г. около 13 000 международно обучени лекари не са практикували само в Онтарио, според статистиката на HealthForceOntario.