Камен Донев и Мариус Куркински грабнаха тазгодишните театрални награди „Икар". Престижните статуетки, връчвани от Съюза на артистите, бяха раздадени тази вечер в Народния театър „Иван Вазов", когато театралната гилдия отбелязва своя световен празник. Камен Донев получи "Икар" за водеща мъжка роля за изпълнението си в „Животът е прекрасен" на режисьора Александър Морфов. "Няма нищо по-хубаво от комерсиалния театър", каза той, когато получи статуетката си. И благодари на своята съпруга и на дъщеричката си, от която се учи в своята работа.
Мариус Куркински бе отличен за поддържаща мъжка роля за Клавдий в „Хамлет" на Явор Гърдев, който пък отнесе „Икар" за режисура. Неговият спектакъл бе отличен с общо 5 награди. Единствената категория, в която беше номиниран, но не получи награда, беше за най-добра мъжка роля на Леонид Йовчев. Пиесите, режисирани от Морфов и Гърдев, се играят на сцената на Народния театър. Мариус обаче не присъства в залата, за да вземе статуетката си. Той беше изпратил своя представителка, която я получи вместо него. На церемонията не дойде и Александър Морфов, който беше номиниран за най-добра режисура на "Животът е прекрасен". Раздаването на отличията пропусна и Леонид Йовчев.
Гергана Плетньова взе награда за главна женска роля във „Вуйчо Ваньо" на режисьора Пламен Марков във варненския Драматичен театър „Стоян Бъчваров" във Варна. "Сега цяла Варна гледа на огромен екран. Пожелавам на всички хора в града да бъдат все така настоятелни в нещата, за които се борят", каза тя почти през сълзи. Анастасия Ингилизова пък е с „Икар" за поддържащата си роля в „Декамерон" на режисьора Диана Добрева в Театър Българска армия. Тя благодари на Добрева, че й е дала възможност да се разгърне, на родителите си, че гледат сина й Деян, докато тя е на сцената, на приятеля си и на вече мъртвите си учители по актьорско майсторство Коко Азарян и Тодор Колев.
Церемонията в Народния театър бе уважена от президента Росен Плевнелиев, министъра на културата Владимир Пенев и столичния кмет Йорданка Фандъкова. Фандъкова похвали общинския театър "София", който взе приз за мениджмънт. "Това показва, че когато един театър се управлява със сърце, постига добри резултати дори и във време на криза", каза Фандъкова. Тя връчи наградата за спектакъл на "Медея - майка ми" на театрална работилница "Сфумато". За мениджмънт беше отличен и Държавният куклен театър във Варна.
Двете отличия за мениджмънт бяха връчени от министъра на културата Владимир Пенев. Излизането му на сцената беше съпроводено от бурни аплодисменти, които дълго не стихнаха. Свикнал да бъде на сцена, той се разтанцува, което накара присъстващите в залата да го аплодират още по-шумно. "Чест и радост за мен е да покажа и пред господин президента в какво добро състояние е българският театър", каза министърът, който има в архива си много награди за актьорско майсторство, включително "Икар" и "Аскеер".
Церемонията мина под знака на протестите. Бяха почетени и техните жертви. Водещи бяха актьорите Луиза Григорова и Теодор Елмазов. Най-много статуетки - седем, отидоха при трупата на Народния театър, включително и наградата за цялостен принос, която бе връчена на артистичното семейство Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев. И двамата актьори са едни от доайените на Народния театър. Те благодариха, че отново имат възможност да стоят на тази сцена, и си спомниха за всички артистични семейства в театъра, които вече не са между нас.
„Икар"-ът за сценография отиде при Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов за „Хамлет". Спектакълът на Явор Гърдев бе отличен и за майсторско техническо осъществяване. Проф. Славчо Маленов бе уважен от Съюза на артистите за изключителен принос в развитието на българския куклен театър, а цирковият артист акад. Александър Балкански получи награда за чест и достойнство. Deep Zone Project отнесоха „Икар" за съвременна българска музика, Цветелина Попова - за цирково изкуство, а Елена Русалиева бе отличена за дублаж. Наградата за съвременен танц отиде при Виолета Витанова и Станислав Генадиев за „Мишеловката" - пърформанс в „Хамлет." Държавният куклен театър - Пловдив спечели „Икар" за постановката „Вграждане". Магдалена Митева пък взе престижната статуетка за индивидуално постижение в кукленото изкуство. Христо Намлиев взе „Икар" за авторска музика. Наградата за дебют отиде при Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в „Клер, Мадам, Соланж", режисьор Касиел Ноа Ашер.