15 Януари, 2026

Лондон все повече се съмнява, че ген. Суровикин е "отстрелян" след бунта на Пригожин

Лондон все повече се съмнява, че ген. Суровикин е "отстрелян" след бунта на Пригожин

ген. Сергей Суровикин

Ген. Сергей Суровикин не се е появявал публично от размирната събота - 24 юни, когато пусна видео, в което призовава шефа на "Вагнер" Евгений Пригожин да прекрати бунта си. Оттогава местонахождението му е неизвестно. Това се казва в в последния доклад на разузнаването към Министерството на отбраната на Великобритания.

Това буди съмнения, че най-вероятно главнокомандващия руските въздушно-космически сили е бил уволнен от високи пост. 

Допълнителна тежест на тази хипотеза е видео, излъчено на 10 юли, където се вижда, че началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валери Герасимов прави първата си телевизионна изява след неуспешния бунт на ЧВК "Вагнер" от 24 юни. В него се Герасимов получава сведения чрез видеовръзка от началника на Генералния щаб на руските въздушно-космически сили генерал-полковник Виктор Афзалов, който е заместник на Суровикин. 

Британското разунаване подчертава, че Афзалов е на поста от поне четири години, но това е може би неговата първа публична изява заедно с Герасимов. Това показва нарасналият обществен профил на Афзалов, докато местонахождението на Суровикин остава неясно, се казва още в доклада на британските разведки.

Те изтъкват още един факт – последната публична изява на Суровикин от размирната събота - 24 юни, е когато пусна видео, в което призовава шефа на "Вагнер" Евгений Пригожин да прекрати бунта си. Оттогава местонахождението на генерала, с прозвището „Армагедон“ е неизвестно.

Сподели:

Коментари (0)

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фон дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия