Мария Габриел пред Виенския форум: Вярвам, че ще продължим да подкрепяме Украйна

Гарантиране на международен ред, основан на правила

Мария Габриел

Мария Габриел

Бившият вицепремиер Мария Габриел изрази увереност, че "всички заедно ще продължим да подкрепяме Украйна".

"Войната срещу Украйна на практика сложи край на близо 80 г. мир в Европа. Ние остро осъдихме руската агресия и подкрепихме Украйна чрез всички възможни канали – политически, дипломатически, хуманитарни." - заяви тя пред Виенския икономически форум - Софийска среща 2024.

Габриел е категорична, че трябва да се работи за прекратяване на регионалната ескалация в Близкия изток и да се отговори на хуманитарните нужди на населението в ивицата Газа.

По думите й, рисковете, които съпътстват тези конфликти, имат отражение не само върху пряко засегнатите страни, но и върху целия ЕС, върху глобалната сигурност и икономика.

"От една страна, те са свързани със сигурността на веригата на доставки, на суровини, енергетиката, търговския обмен. От друга, те имат ценностно измерение. Гарантирането на международен ред, основан на правила, зачитането на суверенитета и правото на народите да се самоопределят, е нещо, което е фундаментално за нас и от което не трябва да отстъпваме." - каза още Габриел.

Тя отбеляза, че страните в региона имат нужда от Европа, но и Европа има нужда нужда нашия регион.

"Виенският икономически форум се превърна в традиция не само в икономическия, но и в политическия и обществен живот не само в Австрия, но и в Европа", каза Мария Габриел, като добави, че през изминалите две десетилетия форумът имаше водеща роля в насърчаването на икономическото сътрудничество и диалогът в сърцето на Европа.

Тя подчерта, че Виенският икономически форум успя да се утвърди като платформа за визионери, които обменят идеи, създават партньорства и заедно търсят решения на предизвикателствата на нашето време.

"Вярвам, че ние разбрахме, че връзките между нашите страните не се основават само на икономическите интереси, а най-вече на споделените демократични ценности, които са и в сърцето на Виенския икономически форум", отбеляза бившият вицепремиер и външен министър.

Тя открои, че през последните години светът се промени по безпрецедентен начин, което наложи приемането на амбициозни мерки в отговор на новите предизвикателства. "Регионът от Адриатическото Черно море, подобно на Европа като цяло, бе изправен пред множество сложни политически и геоикономически предизвикателства", допълни Габриел.

Бившият външен министър коментира, че последиците от пандемията COVID, агресията на Русия срещу Украйна, ескалиращият конфликт в Близкия изток дестабилизираха немалко демократичните устои на обществата и поставиха сериозни предизвикателства пред развитието на световната икономика.

Тя посочи, че европейската интеграция на региона е изключително важна и обърна внимание на последното решение, което беше прието за Западните Балкани.

"Говорим за инфраструктура, за свързаност, които биха могли да имат реално добавена стойност. Вярвам, че това е нещо, което можем и трябва да реализираме заедно. В този контекст също би ми се искало да говорим за общи приоритети на региона." - заяви Габриел, като подчерта общия приоритет на България и Румъния за влизането в Шенген със сухопътните граници като следваща стъпка.

Тя е категорична, че тези приоритети са за целия регион, не само за Румъния и България.

Габриел отбеляза, че от значение са инвестициите в образование, научни изследвания, в културата, инвестициите в младите хора в региона.

"Много ясно видяхме с войната срещу Украйна, че сигурността, мирът и просперитета в региона не може да се приема за даденост, затова трябва да работим за още по-добре свързан Черноморски регион", каза още тя

Габриел подчерта, че би ѝ се искало да се говори за все повече общи инициативи, включително за Коридор 8, който от години чака своята реализация.

По отношение на енергийната сигурност тя посочи, че това е едно от големите предизвикателства, пред които са изправени икономиките. "Усилията на България за диверсификация на източните и маршрутите за енергийно снабдяване допринасят за регионална енергийна свързаност на Югоизточна Европа. Изключително важно е тук изграждането на връзката с наши съседни страни." - допълни Габриел.

Бившият външен министър заключи, че конкурентноспособна Европа може да бъде постигната чрез използване на информационния ѝ потенциал. /БГНЕС