Днес се навършват 3 месеца от началото на руската мащабна инвазия в Украйна, която Кремъл все още нарича специална военна операция. Според "Медуза", позовавайки се на източници в руските управляващи среди, през последните три месеца много представители на руския елит са променили няколко пъти позицията си за войната и ситуацията в страната. Изданието отбелязва, че голяма част от руския елит - както привърженици на продължаването на войната, така и привърженици на мира - са лично недоволни от президента Владимир Путин, съобщава Радио „Свобода“.
Като цяло в оценките на ситуацията преобладава песимизмът, твърди "Медуза". Представители на бизнеса и редица членове на правителството "не са доволни, че президентът започна войната, без да мисли за мащаба на санкциите". Има и такива, които не са доволни от темповете на „специалната операция“, настояват за по-решителни действия във войната – до широка мобилизация и война „до победа“. Според източници на медията Кремъл не е готов за мобилизация, тъй като тази идея не е популярна в обществото. Поддръжниците на незабавното сключване на мир с Украйна от своя страна посочват проблеми в икономиката, които според тях ще се влошават и задълбочават с времето.
Източници на "Медуза" твърдят още, че темата за "наследника на Путин" все по-често се обсъжда във висшия ешелон на властта. Но не става дума за заговор срещу президента, "а има разбиране или желание, че в доста обозримо бъдеще той няма да управлява държавата". Сред обсъжданите имена, които според някои представители на властта в Москва ще могат да "договарят със Запада", са кметът на Москва Сергей Собянин, заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев и първият заместник-ръководител на президентската администрация Сергей Кириенко.
В интервю за Argumenty i Fakty, секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, в отговор на въпрос за забавянето на "специалната операция", казва, че Русия "не гони срокове" и отново заявява, че "всички цели, определени от президента на Русия, ще бъде постигнати“. Според Патрушев обаче „съдбата на Украйна ще се определя от хората, живеещи на нейна територия“. Какво се има предвид на практика, Патрушев не обяснява.
Превод: Faktor.bg