Революция срещу "авторитарния, дори неототалитарен режим" в Русия е "неизбежна", убеден е Михаил Ходорковски. Руският предприемач и критик на Кремъл, живеещ в Лондон, развива тезата си в своята нова книга “Как да убием дракона?". В четвъртък той ще представи своите идеи за "пълно преустройство" на Русия по време на Мюнхенската конференция по сигурността, съобщава ZDF.
Основната цел трябва да е "да направим обществото по-хуманно, по-търпеливо и по-свободно", смята Ходорковски. Вместо днешния "режим на терор" е необходим нов ред, "основан едновременно на справедливост и милосърдие". Но самият той осъзнава, че подобна трансформация ще трае минимум 20 години.
"Докъдето му стигнат силите"
Тъй като Русия на практика се намира в извънредно положение и политически режим на терор, всяка практическа съпротива срещу мерките, предприети от властите, е парализирана, казва Ходорковски. Политическият обрат обаче в никакъв случай не е утопичен: Такива затворени системи в крайна сметка предизвикват собствения си колапс. Режимът на Путин няма да бъде изключение, убеден е той.
За Ходорковски войната в Украйна е "само върхът на айсберга на конфронтацията със Запада". Путин ще я продължи "докато му стигат силите". Той няма друг начин да се стабилизира вътрешно, освен постоянно да води войни с въображаеми външни и вътрешни врагове, смята руският дисидент. В интервю за швейцарския всекидневник "Блик" Ходорковски казва, че поддържа контакт с руските елити. "Съпротивата ще стане видима едва когато режимът започне да се задъхва", смята той. Елитите в Русия трябва да бъдат уверени, че има изход от системата на Путин "без да си изгубят главите".
Как може да изглежда "новото начало"?
За Ходорковски Русия се нуждае от ново начало. То включва: ново учредително събрание, включването на демократичните принципи в конституцията, отмяна на противоправните закони и провеждането на свободни избори.
"Вече нямам сметки за уреждане с Путин"
Михаил Ходорковски е колоритна фигура в постсъветска Русия. През 90-те години на миналия век той се превръща в един от най-богатите руснаци. Той е почти класически пример за олигарх в Русия във времената, в които тя е отчасти либерална държава, пише германското издание "Меркур". Докато не влиза в конфликт с Путин и не се озовява в затворнически лагер. През 2013 г. той е освободен - вероятно заради наближаващите тогава зимни олимпийски игри в Сочи, вероятно заради настояване на Ангела Меркел, разсъждава самият Ходорвски.
По този начин Путин спасил живота му, пише дисидентът. "Вече нямам сметки за уреждане с Путин", казва той. Но въпреки това е уверен, че "революцията (в Русия) е толкова необходима, колкото и ножът на хирурга".