Изложени са на силна руска пропаганда
Подкрепата за ЕС сред българското малцинство в Молдова е ниска, заяви заместник-председателят на молдовския парламент Михай Попшой, цитиран от БНР. Той участва в заседание на Парламентарния комитет за асоцииране "ЕС-Молдова" в Брюксел.
Резултатите са от допитване преди три години. Тогава властите в Кишинев искали да разберат коя етническа група в страната подкрепя евроинтеграцията.
"В окръг Тараклия, където живее предимно българско малцинство, имаше ниска подкрепа. Беше много изненадващо, дори за нас." - каза Попшой.
Според него ниската подкрепа за ЕС е резултат както от 30-те години неглижиране от страна на молдовските власти, така и от силната руска пропаганда.
Властите в Кишинев разчитат и на българските си приятели, за да успеят да достигнат до българското малцинство, каза още Попшой.
Още от Свят
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин
Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна