Всеки трябва да донесе своята тухличка, за да се построи модерна България
10 години загубихте в спорове и конфронтация, крайно време е да започнете да градите, казва немският анализатор и наблюдател на изборите, представител на германската неправителствена организация „Инфраню"
Интервю на Мая Стоянова
- Г-н Кухенбекер, вие сте отново в България, каква промяна виждате в страната в навечерието на изборите?
- Не намирам България много различна. Но все пак виждам подобрение на инфраструктурата. По маршрута от летището на София до моя хотел в центъра ми се видя по-чисто. Но проблемът са хората – не усещам промяна във външния им вид, изражението и настроенията им. Притесняват ме лицата им. Преди доста години, когато дойдох за първи път виждах много повече усмихнати и ведри лица. Днес тези усмивки ги няма. И това впечатление поражда тревога и гняв в мен.
- Как преценявате политическата атмосфера, в навечерието на един много важен парламентарен вот?
- България е политически по-различна, но не е по-добра. Хората, с които разговарях до сега, казват, че не искат на власт отново старото правителство на ГЕРБ. Имате нужда от политически лидер или лидери, които да върнат самочувствието на хората и да тласнат обществото към реални промени, а не да ви забавляват с популистки приказки.
- Смятате, че хората не искат отново ГЕРБ на власт, но лидерът на тази партия Бойко Борисов е любимецът на немския канцлер Ангела Меркел, как ще реагира тя на тази загуба?
- Щом избирателите са решили, ГЕРБ ще загуби, какво от това. Канцлерът Меркел трябва да приеме това, което са решили българите, тя не може да игнорира вота им. Меркел е достатъчно опитна и интелигентна, и ако правителството в България се смени тя ще каже: „Това е демокрацията!” Но не е изключено и да предаде последен урок на Борисов: „Бойко поучи се от това, което стана, последвай по-добре моя пример”.
- Запознат сте с последните социологически изследвани, какви тенденции разчитате в тях като външен наблюдател?
- От социологическите проучвания установявам, че в България все още доста хора са на кръстопът и не са решили, коя политическа сила да подкрепят и каква да е решаващата им стъпка. Те са раздвоени дали да продължат по пътя, по който са вървели до сега, или да завият към ясно демократично развитие на страната. И именно тук виждам ролята и мястото на новите партии, които не са замесени в досегашната власт и са възникнали след уличните протести от зимата. Те могат да бъдат катализатор на тази реална промяна. Ако гласоподавателите успеят да изпратят тези нови партии в парламента и ако те не загубят връзката с тези, които са им дали доверието, ще можем да твърдим, че промяната се е случила – по-добра България. Тогава ще постигнете като народ баланса, който заслужавате. Имате толкова красива страна и заслужавате демократично управление.
- Акцентирате върху новите и необременени от властта парии, как през последните 72 часа лидерите им да мобилизират общественото доверие?
- Ще препоръчам три акцента – да предизвикат хората да говорят не само за лошите неща, а да изразят позиция какво могат да направят заедно, за да се промени ситуацията. Да се даде предимство на позитивния диалог, да се говори открито и прозрачно с избирателите, така че тези, които се колебаят да кажат: „Тази партия мисли като мен”. И най-важното – последното послание трябва да бъде, че ако искаме да се възроди България тухла по тухла, всеки трябва да участва в това съграждане и да донесе своята тухличка и да я вгради в новото здание на Нова България. 10 години българите загубиха много време в дискусии и обяснения, спорове и конфронтация, крайно време е да започнете да градите. Имате достатъчно подкрепа от Европа, никой не е настроен негативно към вас, но големите реформи трябва да си ги свършите вие.