„България за първи път получава подобно предложение за Северна Македония и трябва да отдадем дължимото на Франция. Договорът от 2017 г. е включен в преговорната рамка. България е важно да си гарантира контрол над неговото изпълняване“. Това заяви пред БТВ бившият външен министър Надежда Нейнски.
„Политическата стабилност винаги е важна, защото дава допълнителна тежест на страната, тъй като ние все още сме в процес на преговори. Има позиции в Гърция, по които абсолютно всички партии са единни. Квалификациите на Румен Радев за „куриер“ и „премиер“ не му правят чест. Вероятно се изчаква последният момент и се усеща дебнене заради напрежението в правителството. ЕК следи за изпълнението на критериите. Много е важно обаче Европейският съвет да следи за това, защото става въпрос за политическо решение. На държавата ни трябва да бъде гарантирано, че договорът ѝ със Скопие ще бъде спазен“, каза още Нейнски.
„Някои държави си мислеха, че ще могат да действат с меки стъпки с Русия. ЕС обаче излезе от зоната си на комфорт. За Германия не бяха лесни решенията за въоръжаване на Украйна. Лидерите в ЕС са наясно, че решенията, които взимат, са исторически. Затова и българското, и македонското правителства трябва да са наясно, че трябва да вземат историческо решение за членството на РСМ в ЕС“, коментира бившата външна министърка.
„Много е важно как губиш мнозинство. Правителството не взе отношение по въпроса с Украйна. България трябва да разбере, че това не е само подкрепа за Киев, а за националната ни сигурност. Живеем в много сложен район. Сигурността на Черно море е застрашена. Правителството трябва да прояви много силно лидерство, а не да търси депутати. В Европа има хора със зависимости от Москва, но намират сили да скъсат с тях. Политическото номадство не е нещо ново у нас. Мнозинствата трябва да се формират върху принципи и каузи. Да могат депутатите да кажат, че са в парламента заради конкретни идеи. Реформите, които са необходими, изискват солидно проатлантическо мнозинство и липса на зависимости, а днес не е ясно дали ги има. Могат да се правят аналогии с Филип Димитров, но тогава имахме цел в каква посока да върви страната ни. Днес се чудим дали ЕС не ни мами, когато някои държави се опитват да влязат в него. Като посланик в Турция, един от колегите там ми каза, че не могат да правят коалиции – или печелят, или губят. Това очевидно е някакъв балкански синдром“, допълни Надежда Нейнски.
Надежда Нейнски за аналогиите с кабинета на Филип Димитров: Тогава знаехме каква посока искаме, а днес се съмняваме дали ЕС не ни мами
Квалификациите на Румен Радев не му правят чест, но не трябва да се търсят депутати, а ни е нужно солидно мнозинство за РСМ