Екип от изследователи от DTU Space в Техническия университет на Дания откри неутронна звезда, въртяща се около оста си с рекордна скорост. Статия с резултатите от изследването е публикувана в The Astrophysical Journal.
Неутронната звезда 4U 1820-30 се намира в съзвездието Стрелец, към центъра на Млечния път и се върти с честота от 716 оборота в секунда. Това я прави един от най-бързо въртящите се обекти, наблюдавани във Вселената, заедно с друга неутронна звезда PSR J1748-2446. За извършване на наблюденията учените са използвали рентгеновия телескоп NICER на НАСА, който се намира на Международната космическа станция и е оборудван със система за проследяване от DTU Space. Тази технология позволява на телескопа да се насочва точно към далечни неутронни звезди, улавяйки рентгенови емисии и данни за тяхното движение, които е трудно да се получат по други начини.
Неутронната звезда 4U 1820-30, разположена на 26 000 светлинни години от Земята, привлече вниманието на изследователите поради редица екстремни явления. В нейната система има бяло джудже, което обикаля около нея с орбитален период от 11 минути - един от най-кратките периоди на която и да е известна двойна система. Гравитацията на неутронната звезда изтегля материала от нейния спътник, което води до натрупване на материал и последващи мощни термоядрени изблици на нейната повърхност. Тези изблици напомнят експлозии на атомни бомби и временно увеличават яркостта на неутронната звезда до 100 000 пъти по-голяма от тази на Слънцето. По време на наблюдения от 2017 до 2021 г. са регистрирани 15 такива термоядрени рентгенови изблици, един от които показва трептения с честота 716 херца. Тази честота съвпада с честотата на въртене на самата звезда, което потвърждава нейната необичайно висока скорост на въртене.
Откриването на тази неутронна звезда разширява нашето разбиране за природата на двойните звездни системи и техните екстремни процеси. Изследванията от този вид помагат да се разбере как се формират и развиват такива обекти, а също така предоставят ключа към изучаването на процесите на формиране на елементи във Вселената. | БГНЕС