Британски учени твърдят, че уголемяването на човешкия мозък е резултат от предизвикателствата на околната среда, с които предшествениците ни е трябвало да се справят, съобщиха АФП и АП.
В сравнение с хоминидите, мозъкът на Хомо сапиенс е над три пъти по-голям. Според една от най-разпространените теории, той е еволюирал така заради все по-сложния социален живот, с който човекът се е сблъсквал. Както при загадката с яйцето и кокошката, обаче е трудно да бъде определено, кое се е случило първо. Дали мозъкът е нараснал, защото човекът е трябвало да действа заедно със себеподобните, или по-големият мозък му е позволил да установи по-сложни социални и културни отношения? За да разграничат причините от следствията, Маурисио Гонсалес-Фореро и Анди Гарднър от университета "Сейнт Андрюс" са разработили модел, симулиращ еволюцията на мозъка в различни ситуации (екологични, социални, конфликти между индивиди или групи...).
Така учените са разкрили в какъв контекст мозъкът нараства като на Хомо сапиенс. "Констатирахме, че човешкият мозък се увеличава, когато е конфронтиран с проблеми в естествената му среда", пише Маурисио Гонсалес-Фореро в сп. "Нейчър".
Тези трудности са принудили нашия вид непрекъснато да търси нови решения, дори само за да се храни "в огромната африканска савана, където средата се променя сезонно", или да се запасява с вода, да запазва и обработва храната си, особено с откриването на огъня.
Макар и трудните условия в околната среда да изглеждат основен двигател в еволюцията на мозъка, трябва да бъде добавена и способността предците ни да се учат от другите, както и от собствения си опит.
Според компютърния модел около 60% от уголемяването на мозъка се дължи на справянето на индивида със средата, като намиране, съхраняване, готвене на храна и изработване на сечива. Други 30% се дължат на общите усилия за справяне със средата, като съвместния лов. Последните 10% произлизат от съперничеството в групата."Резултатите ни показват, че именно взаимодействието между трудните условия в околната среда и културата са определили размера на човешкия мозък", обобщава Маурисио Гонсалес-Фореро.
Дали мозъкът е нараснал заради битката с околната среда, или по-големият мозък е позволил на човека да се справя с трудните условия
Фактор Фактор
Още от Наука
Финансова инжекция от 6 млрд. долара получи стартъпът за ИИ на Илон Мъск
Понастоящем компанията xAI е един от най-ценните стартъпи в света с приблизителна оценка от 50 млрд. долара, чийто конкурент е OpenAI, оценява на 157 млрд. долара
Учени разкрита колко стари са пръстените на Сатурн
Авторът на научната работа, планетарният учен Рюки Хедо, използва компютър, за да симулира сблъсъци на микрометеорити с пръстени, които се случиха със скорост от 108 000 километра в час
Учени с хипотеза защо рискът от рак намалява при 80--годишните
"Стареещите клетки губят способността си да се обновяват и следователно да се разрастват с бясна скорост, което се случва при рака“