Париж: Без конституционни промени има риск РС Македония да бъде отделена от Албания

Бъдещите преговори за членство в ЕС са в ръцете на управляващите в Скопие

"Ако не бъдат направени конституционни промени преди края на тази година, има риск РС Македония  да бъде отделена от Албания по пътя на нейната евроинтеграция. Конституционни промени са част от договора, който бе постигнат от РСМ и ЕС, за да продължи автоматично страната в процеса по присъединяване".

Това заяви държавният секретар по европейските въпроси на Франция Лорънс Бун, която бе част от т.нар. "Ваймарска тройка", посетила Скопие. И не пропусна да подчертае, че няма други искания.

Френският държавен секретар изрази удовлетворението си от факта, че "предложението за промени в Конституцията вече е на масата за обсъждане и този процес вече е започнал". Според нея това е много важно.

По думите й бъдещето относно започването на преговорите е в ръцете на парламента, и РСМ има суверенното право сама да реши какво иска.

"Надявам се това да се случи, и страната да се присъедини към семейството на ЕС", каза още тя пред държавната агенция в Скопие.

На 18-ти този месец македонското правителство прие текста на Предложението за пристъпване към конституционни промени и реши документът да бъде внесен в Събранието на Република Северна Македония.

Припомняме, че одобрението на промените в Конституцията на РСМ стана само ден след посещението на т.нар. "Ваймарска тройка" в Скопие - на германският министър за Европа Анна Леерман, на френския държавен секретар по европейските въпроси Лорънс Бун и на полския министър по Въпросите на ЕС Шимон Шинковски вел Сенк.

По време на разговорите с премиера Димитър Ковачевски, с вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич, с лидера на Демократическия съюз за интеграция /ДСИ/ Али Ахмети и с ръководителя на ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски, и тримата категорично заявиха, че РСМ няма да получи по-добро предложение за започване на преговори за членство в ЕС. Тримата призоваха властите в Скопие да направят решителната крачка по пътя на ЕС - да променят Конституцията. /БГНЕС